<S/4uaéfe: &S6» tSi-éui tficuwhoaw- Cour I ^nm peart Nietiwhuw —~*CZrto~&+— energiebesparend, maar wie zich de oude school- lampen nog herinnert, weet ongetwijfeld nog hoe dit gele licht de gangen in een warme gloed zette. En was dit ook niet de bedoeling van architect Wielders geweest? Maar ja, in welk schoolgebouw gebruikt men nog dergelijke lampen? Verder deed het menig trouw Molleriaan pijn om te zien hoe de ene ambachtelijke lokaal deur na de andere plaats moest maken voor gladde bouwmarkt boardplaten: het eigen ka rakter van het gebouw dreigde aan schrootjes cultuur ten onder te gaan. In deze tijd werd ook de aloude leerlingeningang en de fietsenstalling uit 1928 aan de Vest afgebroken. De oorspron kelijke grenen toegangspoort was in de jaren vijftig al vervangen door een gietijzeren hek, waarop spelende kinderen afgebeeld, van de hand van kunstenaar Kees Keizer. Nu waren de bovenbouwleerlingen hun ontmoetingsplaats kwijt, en de school het hek. Zoals in zoveel oude scholen was er te weinig geld en aandacht voor de (kunst)historische waarde van een gebouw. Wat nu heel vanzelfsprekend lijkt: respect en restauratie, daar dacht toen bijna niemand aan. Op de tentoonstelling Berlage en het plan Zuid van 1992 werd aan dit probleem ook een zaal gewijd. Diverse wijken vol Amsterdamse School- bebouwing leken aan de verloedering en ver nieuwingsdrang te worden prijsgegeven. Veel is op treurige wijze verminkt. Technische en economische verbeteringen waren esthetisch gezien vaak een achteruitgang. Bij het Amsterdams Lyceum moesten bijvoor beeld de kenmerkende met wit houtwerk ge accentueerde vensters plaats maken voor moderne ramen die als grote gaten in de gevel zitten. Ook in Brabant werden karakteristieke oude schoolgebouwen slachtoffer. Het OLV- lyceum te Breda kreeg in de hal extra trappen naar de bovenverdiepingen. De stemmige sfeer van vroeger is er grondig door bedorven. In Bergen op Zoom moest het interieur van de Rijks-hbs - ondertussen "RSG 't Rijks" geheten - eraan geloven: bestaande betegeling en be timmering werd met krachtige hand weggere- noveerd. Op het schoolplein verrezen diverse nieuwe bouwonderdelen. Verderop aan het Bol werk kreeg het interieur van Boeyinga's kerk een eigentijdse verflaag. Het oude Juvenaats gebouw had al plaats gemaakt voor nieuwbouw... De schoolleiding van het Moller had echter ondertussen wel toegestaan dat op de achter zolder van de oudbouw naast de tekenlokalen een museumruimte kon worden ingericht. Hier is heel wat oud schoolmateriaal bewaard gebleven, zoals schoolmeubilair uit 1928, de oude rectorskast, landkaarten, schoollampen, ja, zelfs het schoolbord met de corveewerk zaamheden van de Irenebrigade uit 1945. Het Mollergebouw was ondertussen ook echt te klein geworden. In 1991 gaf de minister eindelijk zijn steeds maar uitgestelde goedkeuring aan de uitbreidingsplannen. Door architectenbureau ffiCUl Afb. 32 t/m 34. Situatieschetsen die de bouwkundige groei van het Mollerlyceum weergeven in de periode 1928-1990. Foto auteur. De Waterschans 2 - 2017 74

De Waterschans | 2017 | | pagina 34