gebruikt. Het was vooral een maritieme aan duiding voor de Brabantse oever van de Ooster- schelde en werd ook gebruikt in kringen van wegenbouw en Deltawerken. Rond het jaar 2000 werd de naam steeds vaker gebruikt als aan duiding voor een bepaald gebied dat historisch en natuurwetenschappelijk interessant is en vervolgens groeide Brabantse Wal in een hoog tempo uit tot een kapstok waar van alles aan gehangen werd. Het is inmiddels een Europees beschermde oorsprongsbenaming voor asper ges, maar bijvoorbeeld ook appelsap, eieren en likeur worden met het label van de Brabantse Wal aan de man gebracht. De Brabantse Wal is sinds kort ook naamgever van allerlei culturele, culinaire en sportieve activiteiten. We kennen de Proefmei ("proef, beleef en geniet van de Brabantse Wal"), de Brabantse Wal Dag, de Brabantse Wal Marathon, het Brabantse Wal Festival, de Brabantse Wal Classic Rally en tus sen de tijd dat ik dit schrijf en u het leest zal er nog wel iets bijgekomen zijn. Ook bij het VVV en zelfs bij de Sociale Dienst, leest u dat u bij een organisatie van de Brabantse Wal bent. Hogere overheden verwachten van de gemeentes aan de westrand van Brabant dat ze op nog meer terreinen gaan samenwerken en je voelt dat er krachten zijn die aansturen op een fusiege meente Brabantse Wal. What's in a name? Tot voor enkele jaren tooiden veel instituten die gemeentegrensoverschrij- dend zijn zich met de naam Markiezaatvan bibliotheek tot scholengemeenschap, van ad vocatenkantoor tot sportvereniging, maar ook competities, een autobedrijf, de containerter- minal en nog heel veel meer. Het gebied van Bergen op Zoom en omgeving was immers van 1533 tot het eind van de achttiende eeuw een Markiezaat, en dat werd in de twintigste eeuw herontdekt als een chique begrip dat glans kon verschaffen aan wie of wat die naam droeg. De historische edelen wier vroegere aanwezigheid nog zo tastbaar is door hun gerestaureerde en gereconstrueerde bouwkundige nalatenschap hebben lange tijd identiteit verschaft aan - ja wel - de Markiezenstad en zijn inwoners, instel lingen, bedrijven en producten. Maar daar lijkt nu dus verandering in te komen met Brabantse Wal als nieuwe identiteit voor de regio aan de westrand van Noord-Brabant. Zelfs het pronkstuk van het vroegere markiezaat krijgt een ander gezicht. Op 19 april meldde BN DeStem dat het Markiezenhof van de toekomst in alles Brabantse Wal zal ademen onder de kop: "Brabantse Wal wordt hét thema". De wet houder verzuchtte in het artikel dat hij met de huidige bezoekersaantallen geen stadspaleis kan draaien en nu maar kiest voor een "cen traal station van de Brabantse Wal". Met het gemeentelijk project Expeditie Catan worden kosten noch moeite gespaard om een "ver- marktbare identiteit" te vinden voor onze monu menten, voor het museum en de evenementen van de stad en daarbij krijgt het Markiezenhof ook nog een hoofdrol rond het thema storytel ling. De huidige omvormingsoperatie is zeker niet de eerste. In het verleden is het roer al vaker rigoureus omgegooid en je vraagt je af waaraan het nou écht ligt dat we de trots van onze stad niet vol in de schijnwerpers krijgen. Is de naam niet goed, of hebben we nooit voldoen de nagedacht over welk verhaal we er moeten vertellen? Ik ben benieuwd hoe dit zich deze keer gaat ontwikkelen. Ondertussen is Voorbij IJdelheid in elk geval een schitterend verhaal geworden over zes eeuwen zilver in onze streek en ik hoop dat u meehelpt de bezoekersaantal len van alle tentoonstellingslocaties flink op te krikken! Vergeet u niet het bijbehorende boek af te halen als u dat met de bon uit de vorige editie van De Waterschans besteld heeft? Tijdens de jaarvergadering van de Kring heeft er een bestuurswisseling plaatsgevonden. Jan van Tienen, die veel betekend heeft voor het suc ces van de Hofzaal-lezingen en de School voor Geschiedenis, kon zich na tweemaal drie jaar bestuurslidmaatschap niet meer herkiesbaar stellen en wij hebben op de Algemene Leden vergadering afscheid van hem genomen. We zul len zijn alerte en deskundige bijdrage missen, maar gelukkig blijft hij actief binnen onze Kring. Jan wordt opgevolgd door Flores Remijn, een jonge master in de cultuurwetenschap met veel interesse in de stadsgeschiedenis. Vanaf deze plaats wil ik Jan nogmaals bedanken voor zijn bijdrage en Flores van harte welkom heten in het bestuur. Koert Damveld, voorzitter 43 De Waterschans 2 - 2017

De Waterschans | 2017 | | pagina 3