komen, zoals Marieke Smulders het omschrijft in haar studie Midden tussen de mensen, een eeuw Nederlandse provincie van de priesters van het H. Hart, is een eigen kleinseminarie om priesters op te leiden. In 1900 werd het kleinse minarie opgericht. De twee paters kwamen in Bergen op Zoom terecht bij de zeer katholieke ondernemersfamilie Asselbergs. Op haar advies huurden ze midden in de stad een pand, Wouw- sestraat 20, en per 6 december van het jaar 1900 vestigden zich hier de paters van het Heilig Hart. Dit geldt als de stichting van de school.1 In april van het jaar erop waren er zes leerlingen die hun eerste lessen kregen en ook in het pand woonden. Maar toen zich in de zomer nog eens tien leerlingen aandienden, moesten de paters naarstig op zoek naar een groter onderkomen. Dat vonden ze aan de Zuidzijde Haven 20. Maar de ontwikkelingen gingen zo snel, dat ze in 1902, weer met de hulp van Asselbergs, een perceel grond aan de Antwerpsestraatweg koch ten, om er een nieuw kleinseminarie te bouwen. In september 1903 namen paters en leerlingen hun intrek in de nieuwbouw. Voorlopig stond er Juvenaat „H RarltJ Bergen op Zoom, Uoorijeud. Rooms-Katholiek Gymnasium Juvenaat Heilig Hart heette, begint in 1900, toen twee paters hier arriveerden. De congregatie van het Heilig Hart, waarvan de oorsprong in Frankrijk ligt, wilde vaste voet aan de grond krijgen in Nederland. Een manier om tot dat reuvre hollandaise te Afb. 3. Aanzicht van het hoofdgebouw, 1920. Voor die tijd een indrukwekkend complex. Collectie West-Brabants Archief (inv. nr. SANX070). Afb. 2. Een vroege foto van de bouw. Hier ontstaat een slaap zaal. Collectie West-Brabants Archief (inv. nr. SANX249). De Waterschans 2 - 2017 80

De Waterschans | 2017 | | pagina 40