alleen de zuidelijke vleugel. Drie jaar later was er een statige entree, met overeenkomstige deur. "Boven deze nieuwe voordeur plaatste men het Heilige Hartbeeld", schrijft Vanwesen- beeck in zijn korte geschiedenis. De kapel en de rest van de voorgevel volgden in de jaren erna. Het complex was toen al zo groot dat er bij het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog eerst 800 soldaten een plekje vonden, korte tijd later gevolgd door 600 Belgische vluchtelingen. Het was al lemaal van korte duur, de leerlingen waren in november weer terug. De lessen werden hervat. In de jaren twintig breidde het Juvenaat steeds verder uit. De noordvleugel ontstond, een nieuwe, grotere kapel werd gebouwd. Tijdens de Tweede Wereldoorlog moesten de paters toezien hoe de Duitsers hun Juvenaat vorderden. De leerlingen en de paters vonden onder meer onderdak in de nabijgelegen voormalige brouwerij aan de Brou- werijbaan. Na de oorlog herpakten de paters zich snel. Het kleinseminarie werd uiteindelijk een middelbare school, een zelfstandig gymna sium.2 Maar in de jaren zestig van de twintigste eeuw kwam de klad in de opleiding. Het oude gebouw was inmiddels veel te groot en verouderd. In 1985 verhuisden de overgebleven paters en broeders naar panden aan de Buitenvest en Wouwsestraatweg. Het klooster stond leeg. In 1988 ging ook de school weg, naar een nieuw complex op het voormalige sportveld. Gymnasium Juvenaat ligt nu in een woonwijk, die is gebouwd op het voormalige kloosterter rein. Alleen het broederhuis is blijven staan. Het is tot op de dag van vandaag in gebruik als kan toor. Het immense kloostergebouw zelf kwam in handen van de gemeente Bergen op Zoom, met de bedoeling er woningen in te maken. Maar plundering en brandstichting maakten dat onmogelijk. Even was er nog hoop dat wellicht de voorgevel bewaard kon blijven. Tevergeefs. Die ging uiteindelijk in 1993 tegen de vlakte. Op dezelfde plek verrees een modern apparte mentencomplex. Met de school ging het intus sen zo goed dat er in 1997 toestemming kwam voor uitbreiding. In 2000 kon rector Van Delden trots melden dat de nieuwbouw klaar was. "Een compleet vernieuwd schoolgebouw, groter, moderner, met meer uitstraling en vooral afge stemd op het onderwijs van de komende decen nia." Afb. 4. In 1926 staat het kloostercomplex in volle glorie. Op de achtergrond de spoorlijn en de B3-fabriek. Aviodrome Luchtfoto grafie, collectie West-Brabants Archief (inv. nr. RLUW002). 81 De Waterschans 2 - 2017

De Waterschans | 2017 | | pagina 41