115 jaar Gymnasium Juvenaat deel 3: Cogita corde, conduce mundum: het Juvenaat nu Jan van de Kasteele Geert Derkse is in de rijke historie van Gymna sium Juvenaat de derde rector van buiten. De school kende de voorbije ruim 116 jaar meer paters in die functie dan leken. Koos de Raaij was de laatste rector die afkomstig was van de congregatie. Hij stopte in 1988. Met de huidige rector Geert Derkse praten, gaat over het Gymnasium Juvenaat van nu. Een school die nog altijd fier overeind staat. "We schommelen qua aantal leerlingen tussen de 420 en 460. Voor dit schooljaar zitten we op 430 leerlingen." Juvenaat, zelfstandig gymnasium: dat wil zeggen dat er geen andere opleiding is. Wie het niveau onverhoopt niet aankan, zal naar een andere school moeten uitwijken. Om het bijzondere van dat Juvenaat als zelfstandig gymnasium te benadrukken, introduceerde het team van de school onder de leiding van Derkse in 2011 een nieuwe lijfspreuk: Cogita corde, conduce mundum - Denk met je hart, leid de wereld. Daarnaast werden er vijf kernwaarden aan dit motto gekoppeld, die het onderwijs op het Juvenaat moeten typeren: baanbrekend, onverschrokken, onderscheidend, betrokken en uitmuntend. "In het begin werd er om gelachen." Inmiddels niet meer. Dat Derkse dit samen met het team deed, was een weloverwogen zet, legt hij uit. "Een gymnasium is meer dan les in Grieks en Latijn. Daar begint het mee, maar het is zoveel meer. Die klassieke wortels van de opleiding werken overal door. Ook als je de wetenschap in gaat." En hij grapt: "Ik wilde terug naar: waartoe zijn wij een gymnasium; waartoe zijn wij Gymnasium Juvenaat." Een opleiding voor kinderen met iets meer in hun mars dan gemiddeld, maar waarbij niet alles om kennis moet draaien. "Durf je hart te laten spreken, zeg ik altijd. Maar ook: wees een hartelijk mens." Dat hart van het Heilig Hart. "Dat is een opdracht aan onze school", vindt hij. De leerling die naar zijn hart luistert en fietsenmaker wordt, doet het in zijn ogen even goed als de leerling die hoogleraar wordt. En dat die leerlingen overal terecht komen, bewijst wel de LinkedIn-groep van honderden oud-leerlingen. Derkse ziet voor bijkomen wat ze doen - en dat is heel divers. Dat die leerlingen slim zijn, ervaren de vijftig personeelsleden elke dag. "Als docent moet je wel wat in huis hebben om hier te werken. Anders word je links en rechts ingehaald. Dat je af en toe iets niet weet, oké, maar dat mag geen twee keer per week gebeuren." Ruim tachtig procent van de lessen wordt eerstegraads gegeven. "De docent moet een brede bagage hebben, ook cultureel." De Bergse school valt tegenwoordig onder de Stichting Katholiek Voortgezet Onderwijs Breda en Omgeving. Die organisatie is op zoek naar een opvolger voor Derkse. De huidige rector stopt aan het einde van het huidige schooljaar. 89 De Waterschans 2 - 2017

De Waterschans | 2017 | | pagina 49