60 jaar Roncalli Scholengemeenschap 1957-2017 Aggiornamento! Het onderwijs bij de tijd brengen Willem de Weert De Roncalli Scholengemeenschap in Bergen op Zoom bestaat 60 jaar. Voor dit artikel is gekozen om de onderwijskundige ontwikkeling van de school te beschrijven. Roncalli staat namelijk bekend om zijn specifieke onderwijskundige aanpak: de eigen tempo werkwijze. Deze werkwijze is in de loop der jaren steeds aangepast aan de veranderende tijd en inzichten. "For the times they are a-changing", zong Bob Dylan. Je kunt ook spreken van aggiornamento: het onderwijs bij de tijd brengen. Aggiornamento Het Italiaanse woord aggiornamento, letterlijk het bij de dag brengen, is in het Nederlands bekend door paus Johannes XXIII (1958-1963). Deze paus, wiens familienaam Roncalli is, wilde met het Tweede Vaticaanse Concilie (1962-1965) de rooms-katholieke kerk moderniseren. Vol gens de paus ging het erom "de onveranderlijke geloofswaarheden zodanig weer te geven dat deze in de huidige tijd begrepen kunnen wor den." Ook zei hij: "Het is goed voortdurend in beweging te zijn." Middelbare Meisjes School De Roncalli Scholengemeenschap is in 1957 be gonnen als Middelbare Meisjes School (MMS). "De man verricht het productieve werk buitens huis, de vrouw heeft de zorg voor het gezin en huishouden." Dit was tot diep in de vorige eeuw in katholieke kring een veelgehoorde opvatting. Co-educatie, het gezamenlijk lessen volgen door jongens en meisjes, was uit den boze. Enerzijds om "onzedelijkheid te voorkomen", anderzijds omdat het onderwijs aan meisjes volgens de opvattingen van toen, "anders ge aard" moest zijn. De ideale school voor meisjes was toegesneden op huwelijk, gezinsleven en moederschap. Voor meisjes uit de gegoede burgerij kwam daar nog een voorbereiding op het leven buitenshuis bij, bijvoorbeeld voor het werk als vrijwilligster of om in eigen levenson derhoud te voorzien. Citaat uit het programma boekje uit de MMS-tijd: "Om deze school met vrucht te kunnen volgen is een zeer behoorlijke talenaanleg vereist. Is die aanleg aanwezig en is er voldoende beschaving en ijver dan wordt de MMS een school die meisjes in ruime mate de vorming geeft die later van een ontwikkelde vrouw verwacht mag worden en die tevens vele wegen openstelt om in een goede betrekking in eigen levensonderhoud te kunnen voorzien."1 Ons Middelbaar Onderwijs In het zuiden richtte de rooms-katholieke Ver eniging Ons Middelbaar Onderwijs (OMO) in de jaren dertig van de vorige eeuw drie MMS- afdelingen op, alle verbonden aan lycea: in Eindhoven (1935), in Den Bosch (1936) en in Roosendaal (1937) aan het Gertrudislyceum.2 Ook in Bergen op Zoom bestond de behoefte aan katholiek voortgezet onderwijs voor meis jes. Zij konden namelijk alleen op de Rijks HBS Afb. 1. Paus Johannes XXIII (1958-19631; geboren als Angelo Giuseppe Roncalli op 25 november 1881. De Waterschans 2 - 2017 90

De Waterschans | 2017 | | pagina 50