een brief gestuurd naar de burgemeester van Sotto il Monte in Noord-ItaLië, het geboortedorp van Roncalli. De burgemeester was enorm ver eerd. Hij kende de paus goed, want als kardinaal bracht Roncalli elk jaar zijn vakantie in het dorp door. Zijn familie woonde er nog. De burgemees ter schreef dat zij met een deputatie naar het Vaticaan zouden gaan, naar hun paus. Of we meegingen? We zijn toen op audiëntie geweest. Ik vertelde de paus dat we een school wilden stichten, met zijn naam daaraan verbonden, en dat het een school op oecumenische grondslag zou worden. Daar was hij erg blij mee. Hij gaf ons zijn zegen. We vroegen de paus ook om een steen uit zijn geboortehuis in Sotto il Monte." Steen Bij de opening van het nieuwe schoolgebouw in 1961 telde de school 266 leerlingen. Bij de plech tigheid was niet de paus zelf, maar wel zijn jongste broer én de burgemeester van Sotto il Monte aanwezig. Er werd een steen uit het ge boortehuis van Roncalli in de hal van het nieuwe schoolgebouw gemetseld. Het gat in zijn ge boortehuis in Italië werd opgevuld met een steen die naar de school in Bergen op Zoom verwijst. Er herinnert op Roncalli meer aan de naam gever. Boven de steen hangt een portret van de paus, boven de trap een doek met het pauselijk wapen en in de hal beneden staat een vitrine met pauselijke memorabilia, onder andere over de heiligverklaring in 2014. Sindsdien wordt in de Gertrudiskerk in Bergen op Zoom een reliek van Johannes XXIII bewaard. 1962 Daltononderwijs Aanvankelijk werd op de MMS, net als op het Mollerlyceum, klassikaal les gegeven. Dat ver anderde in 1962. Pedroli vertelde waarom er toen voor het Daltononderwijs gekozen werd. "Ik heb op de lagere school het Daltonsysteem meegemaakt. Als jochie vond ik het heerlijk dat er niet meer van die banken stonden, maar dat er tafeltjes waren waar papieren op lagen. Met Afb. 4. De eerste meisjes arriveerden per fiets bij de Roncatti MMS vanaf het Mottertyceum, terwijt de bouwvakkers toekeken September 1960. Foto: Roncatti. De Waterschans 2 - 2017 92

De Waterschans | 2017 | | pagina 52