de eerste wiskundeboeken voor middelbaar onderwijs schreef. Ondertussen zaten de inge zetenen van Bergen op Zoom niet stil. In november 1880 ging er een adres uit naar de minister van Binnen landse Zaken met het verzoek tot het oprichten van een hbs met driejarige cursus. De gemeen teraad volgde op 16 december 1880 dit voor beeld en stelde "de benodigde lokaliteiten tegen ongelimiteerde kosten" beschikbaar. Uit eindelijk vertraagde juist de discussie over de huisvesting de oprichting van de Rijks HBS te Bergen op Zoom. Daarom werd in de gemeen teraad besloten de Rijks HBS in 1882 te starten in een grote particuliere woning, namelijk in de Rijkebuurtstraat nummer 14. Van Wijnpersse werd de directeur en Brogtrop docent wiskunde. Een aanlokkelijke en doelmatige studietempel Met de benoeming van Van Wijnpersse werd het fundament gelegd voor een degelijke school en kwalitatief hoogwaardig onderwijs. De in specteur beschreef dit in 1886: "Werd door het optreden van den heer Van Wijnpersse als directeur der inrichting deze reeds van haar opening af door de gemeente met ingenomen heid begroet, omdat genoemde Heer op het gebied van onderwijs als hoofd zijner school bewezen had, een hoogst verdienstelijk directeur te zullen zijn, de gedragslijn zoowel als de leer wijze der verschillende leeraren, heeft verder aan de hbs in onze gemeente een welverdiende populariteit verschaft". Tijdens het 25-jarige bestaan sprak de heer Vos, toenmalig rector, zijn feestrede uit. Hij noemde de school een even aanlokkelijken als doelmatigen studietempel.3 Hiermee was de toon gezet. De plek waar in 1885 de nieuwe Rijks HBS de deuren opende aan de Burgemeester Stule- meijerlaan was bijzonder te noemen. Midden in een natuurvriendelijke omgeving buiten de stad waren de condities ideaal voor het geven van onderwijs. Een aantrekkelijke school met een goede naam in stad en regio. In het weekblad Voor Gymnasiaal en Middelbaar Onderwijs werd dit in 1 922 nogmaals bevestigd. De school be stond toen veertig jaar. Om u een beeld te schet sen. In 1882 bezochten 37 leerlingen de school; in 1886 waren dat er 54; in 1909 waren er 184 leerlingen en in 1920 waren er 272 leerlingen die de school bezochten. Dit aantal liep terug tot 192 in 1915-1916 en 112 in 1935-1936. De komst van het katholieke middelbaar onderwijs in de stad en de economische crisis waren daar verantwoordelijk voor. Later zou het aantal leer lingen enorm stijgen, tot ruim 2.600 leerlingen in 2016. Dat de school al vanaf de oprichting aantrek kelijk was voor leerlingen bleek uit de afstand die zij bereid waren af te leggen om de school te bezoeken. In 1889 schreef de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs hierover het volgende: "De commissie kan het verblij dende verschijnsel constateren, dat het Middel baar Onderwijs te dezer stede ook meer en meer in de omstreken wordt gewaardeerd, daar toch onder de 25 kandidaten voor de eerste klasse, kinderen waren van ouders uit Roosen daal, Halsteren, Tholen en Ossendrecht." Twintig jaar later lazen we: "Van deze leerlingen waren er 7 uit de aangrenzende gemeente Halsteren, 5 uit Steenbergen, 8 uit Tholen, 5 uit Rilland-Bath, 6 uit Waarde, 2 uit Kruiningen, ftt!r YOatt |-AJ-,F,n Fff ^IQDILBtHH ÜülKKWi. Afb. 2. Het wiskundeboek van dhr. Brogtrop. Foto: auteur. De Waterschans 2 - 2017 48

De Waterschans | 2017 | | pagina 8