Franse Tuin Markiezenhof, eerste verdieping Grote Binnenplaats Bouwkundige aspecten Een ander aspect dat voor de positionering van zelfstandige appartementen een aanwijzing kan geven, is de aanwezigheid en plaats van toilet ruimten en stookplaatsen. Voor de hand liggend is dat elk appartement over een eigen toiletruim te beschikte. Twee toiletten voor één apparte ment is niet voor de hand liggend; een apparte ment zonder toilet lijkt evenmin een optie. Uit de nu beschikbare en bij de restauratie op getekende gegevens blijkt dat er twee toiletten op de eerste verdieping van de Tuinvleugel wa ren, één bij de chambre of het comptoir van de heer en één bij het satet of de garderobe aan de zuidkant van het vertrek dat tegenwoordig de Theodoorkamer genoemd wordt (afb. 2). Ook waren er twee toiletten op de eerste verdieping van de vleugel aan de zuidzijde van de Kleine Binnenplaats. De twee toiletruimten op de eer ste verdieping van de Tuinvleugel lijken de door Ad gedachte invulling te ondersteunen. In al deze vertrekken zijn stookplaatsen aanwezig geweest. Daarnaast is het zinvol om, met inachtneming van de verschillende visies, de historische bron nen nader te bezien. In een rekening van de bouw van het hof staat dat de "cameren" boven de Hofzaal met eiken wagenschot betimmerd werden.6 Dat betekent dus dat er op de plaats van de huidige Blauwe Zaal niet één zaal was, maar tenminste twee vertrekken. Nu weten we uit andere bronnen dat er boven de Hofzaal een vergaderzaal lag. Gaan we beide gegevens com bineren, dan zou de huidige Blauwe Zaal door een wand in tweeën gedeeld geweest kunnen zijn. Het vijf traveeën diepe gedeelte aan de zij de van de Steenbergsestraat waar de traptoren toegang toe gaf, kan de zaal zijn geweest en het andere, twee traveeën diepe gedeelte kan dan als antichambre gediend hebben. Tezamen met het vertrek boven de eetkamer, de chambre van Afb. 2. Gedeelte van de eerste verdieping van het Markiezenhof. De appartementen zijn met afzonderlijke kteuren aangegeven; 1: bovenzaal; 2: antichambre van de heer; 3: chambre van de heer; 4: chambre van de vrouwe; 5: antichambre van de vrouwe; 6. garderobe van de vrouwe; 7: antichambre van de dochter; 8: chambre van de dochter; 9 en 10: appartement van de secretaris; 11 en 12: appartement voor een gast; rood: toiletruimten. West-Brabants Archief, tekeningen Markiezenhof. Bewerkt door de auteur. De Waterschans 3 - 2017 116

De Waterschans | 2017 | | pagina 12