Opgravingen op fort De Roovere: op zoek naar de stenen overblijfselen op de terre van het voormalige fort Marco Vermunt In 2008 en 2010 werden er opgravingen uitgevoerd op de terne (het binnenplein) van fort De Roove re. Deze gingen vooraf aan het ingrijpende herstel van de linie tussen de forten Pinssen en De Roovere en waren gericht op de resten van de binnenbebouwing en van de poortdoorgangen. Doel van het onderzoek was om inzicht te krijgen in de omvang van de resten en hun eventuele toepas baarheid in de restauratie van fort De Roovere. In deze bijdrage worden de resultaten van de op gravingen gepresenteerd.1 Hoe zag de fortbebouwing er uit? Over de bebouwing en voorzieningen op fort De Roovere zijn we goed geïnformeerd door teke ningen in het Nationaal Archief, diverse plat tegronden en niet in de laatste plaats door de maquette van de stad die in 1748-1751 voor de Franse koning vervaardigd werd. De belangrijk ste informatiebron is een verzameling ingebon den Plattegronden van 's-Landsgebouwen in Bra bant in: Steenbergen, fort Henricus, Willemstad en de forten bij Bergen op Zoom: de Waterschans, de Moermond, Pincen, Rover, Frederik Hendrik en fort Kruisschans in het Nationaal Archief.2 De kaarten dateren uit de periode 1 751 -1 756. Het dubbele blad Platte Grond Teekeningen Der Gebouwen Van het Fort Roover, zie afbeelding 3, is daar onderdeel van en toont alle gebouwen Ss. 1 vo en poorten, echter zonder schaalaanduiding en zonder hun onderlinge positie.3 Het belangrijkste gebouw was de majoorswoning met vier kamers en een keuken, die tegen de noordelijke wal stond. Hier huisde de majoor of compagniescommandant van het fort, samen met zijn familie en zijn personeel. Over de oost-west as van de terre liep een cen trale, met bomen beplante weg. Aan weerszijden daarvan stonden twee langgerekte kazernege bouwen. De noordelijke kazerne had twee ver diepingen, elk verdeeld in negentien kamers met bedstede, open haard en een trap. Aan het kopse westelijke einde van het gebouw was een aparte woning voor de kapitein ingericht. Aan het andere uiteinde bevond zich een grote kamer, in de legenda bij de plattegronden aan geduid als "de Soo Genaemde kerk Sijnde Een Vertrek onder het dak, Waerin Somtijds den Godsdienst in geoeffent wort". De zuidelijke kazerne bestond uit één bouw laag, eenvoudig opgedeeld in zes grote kamers met open haarden. Op het kopse einde was een ruimte als corps de garde oftewel vertrek van de hoofdwacht ingericht. Een identieke corps de garde stond overigens buiten het eigenlijke fort, op de zogenaamde redan (klein, open verdedi gingswerk) ten oosten van de gracht.4 In de zuidoostelijke hoek van de terre stond het polver magazijn of kruithuis. Dit bomvrije gebouw was verdeeld in twee kamers. Volgens de tekening waren er bovendien twee kleinere kruithuisjes in de wallen van het fort. ■- - Afb. 1. Maquette van de West-Brabantse Waterlinie, detail fort De Roovere, 1751. Het noorden is links. Collectie Musée des Plans-Reliëf, Parijs, foto Paul Versijp, detail. De Waterschans 3 - 2017 118

De Waterschans | 2017 | | pagina 14