fortbebouwing in de zeventiende eeuw bestaan, ligt het voor de hand om aan te nemen dat de plattegronden in het Nationaal Archief de oor spronkelijke situatie in of kort na 1628 weerge ven. Ook de Waterschans, hoewel veel eerder aangelegd (in 1584), vertoonde min of meer dezelfde opzet. Dat werd in juli 2017 vastgesteld tijdens archeologisch onderzoek op de terre. Van dit fort bestaan wel zeventiende-eeuwse topografische voorstellingen en die tonen de zelfde details als de tekening uit 1 751 -1 756.5 De onderlinge positie van de diverse gebouwen en poortdoorgangen op fort De Roovere ten op zichte van de huidige situatie werd afgeleid van een anonieme plattegrond uit 1 748.6 Die plat- gang tot de zogenaamde fausse-braye of onder wal. In zijn oorspronkelijke vorm had fort De Roovere een hoofdwal en een onderwal. De onderwal was bedoeld om het fort met mus- ketvuur te verdedigen en moest dus direct be reikbaar zijn voor de soldaten. Het geschut stond hoger, op de hoofdwal. In de loop van de acht tiende eeuw verdwenen de onderwallen van de forten, omdat ze als te kwetsbaar werden be schouwd. Op fort De Roovere gebeurde dat in 1784. De inrichting van de forten Moermont en Pins- sen was in grote lijnen vergelijkbaar met die van De Roovere, wat niet vreemd is, omdat de drie forten in 1628 tegelijkertijd waren aan gelegd. Hoewel er geen afbeeldingen van de Afb. 4. Het keldertje met het restant van de trap, foto Ge meentelijke Archeologische Dienst, Bergen op Zoom. Afb. 5. De muren van het kruithuis waren nog herkenbaar als vage lijnen in het zand, foto Gemeentelijke Archeologische Dienst, Bergen op Zoom. Afb. 6. De ingangspartij van het fort, met geheel links een van de brugpijlers en rechts enkele resten van de doorgang onder de wal, tekening Marco Vermunt. In de inzet een luchtfoto waarop de muren zijn ingekleurd omwille van de zichtbaarheid, foto Paul Versijp. De Waterschans 3 - 2017 120

De Waterschans | 2017 | | pagina 16