voren op de terre geprojecteerd kon worden en de sleuven zoveel mogelijk haaks op de gebou wen waren gericht, werden er nauwelijks resten van metselwerk aangetroffen. Dat betekent dat de funderingen van de gebouwen jammer ge noeg bij het ploegen waren vernietigd. Vanwege de draagkrachtige ondergrond waren de funde ringen ondiep aangelegd, in tegenstelling tot de Waterschans, waar ze tot meer dan een meter in de kleibodem steken. Desondanks zijn er sporen gevonden die een re latie hebben met de oorspronkelijke bebouwing op fort De Roovere. Ze bestaan uit restjes van metselwerk en uit kuilen. In een van de sleuven kwam een rechthoekig gemetselde bak tevoorschijn van 2,25 bij 2,45 meter. Waarschijnlijk gaat het om een kelder tje, dat bereikbaar was via een stenen trap waarvan nog drie treden aanwezig waren. De vloer bestond uit platliggende bakstenen en lag slechts 50 centimeter onder het maaiveld, zodat men zich af kan vragen hoe hoog het loopvlak destijds buiten het keldertje heeft gelegen. In de hoek was een veegpot ingegraven, een pot waarin tijdens de schoonmaak het vuil kon wor den verzameld. De steenformaten en de veeg pot dateren uit de zeventiende eeuw. In de acht tiende eeuw werd het keldertje verkleind door het metselen van een tussenmuurtje, waarvan de stenen veel kleiner waren. De plaats van het keldertje valt samen met een van de kamers in de zuidelijke kazerne. Dat is eigenlijk vreemd omdat het hier om een half verdiept keldertje onder een trap lijkt te gaan, terwijl er in deze kazerne geen trappen waren. Een andere structuur werd gevonden onder de majoorswoning. Het betrof een verdiept keldertje met een bakstenen vloer van ruim 3 x 5 meter, waarvan nog enkele stenen van opgaand muur werk bewaard waren. Het formaat van de ste nen was gelijk aan dat van het andere kelder tje. Deze kelder heeft onder de zuidwestelijke kamer van de woning gelegen. Het feit dat er ook in de naastliggende sleuven geen ander muurwerk van de woning werd gevonden, wijst Afb. 7. Reconstructie van de ingangspartij, de brugpijters zijn voor de duidetijkheid niet afgebeeld. Computertekening David Ross. Afb. 8. De funderingen van de sortie, gezien vanaf de terre, foto Gemeentelijke Archeologische Dienst, Bergen op Zoom. De Waterschans 3 - 2017 122

De Waterschans | 2017 | | pagina 18