broken (of geëxplodeerde?) westelijke deel van het kruithuis. Helaas kon de sleuf nauwelijks vergroot worden om ook het oostelijke deel in beeld te krijgen. Daar lagen wel fragmenten van muren. De indruk bestaat dat de huidige wal van het fort een stukje naar het westen is op geschoven en nu een deel van het kruithuis be dekt. Dit zou in 1784 gebeurd kunnen zijn, toen de wallen werden gemoderniseerd. Ten noorden van de puinresten werd een ronde kuil met menselijke resten gevonden. Dat wa ren niet alleen losse botten, maar ook gearticu leerde delen zoals boven- en onderbeen, boven arm, onderarm en hand. Deze lugubere vondst kan wijzen op een ontploffing, waarbij delen van menselijke lichamen ter plaatse achterbleven of op een plek werden verzameld.7 Dat er flink gevochten is, tonen de veertien fragmenten van mortierbommen, handgranaten en kanonsko gels rond het kruithuis, alle afkomstig van het beleg van 1747. De poorten In het voorjaar van 2010 waren de bomen aan de westkant van het fort verwijderd. Dat bood de mogelijkheid om archeologisch onderzoek te doen naar de ingangspartij van fort De Roovere. Van 27 april tot 3 mei werden de funderingen van de enorme U-vormige constructie blootge legd. Daarvoor was wel wat meer grondverzet nodig: de muren lagen gemiddeld een meter onder het maaiveld. De flanken oftewel poten van de U waren bijna 23 meter lang en het ver bindende stuk was 15,50 meter lang. De oor spronkelijke muurdikte van de twee parallelle flanken van de ingang was ruim 1,30 meter, maar de muren waren aan de binnenkant, de zichtkant, flink uitgebroken. Ze waren opge bouwd van rode bakstenen met het formaat 4 x 8,5 x 18 centimeter en aan de zichtzijde bekleed met een laag van kleine gele ijsselsteentjes. Aan de uiteinden waren de muren schuin afge werkt met ijsselstenen, om de helling van de wallen te volgen. Juist deze ijsselstenen zijn bij de ontmanteling van het fort gewild geweest voor hergebruik en dus massaal uitgehakt en verzameld. Hoewel de binnenkant van de U-vorm ooit he lemaal in het zicht heeft gelegen, was het bij het onderzoek niet mogelijk om deze grond opnieuw uit te graven. Het zou een te lang en kostbaar werk zijn geweest. Het is wel jammer dat dat niet is gebeurd, omdat we in dat geval een mooie en imposante indruk van de ingang hadden gekregen. In de verbindende noord-zuid gerichte muur heeft de toegangspoort van het fort gezeten, maar omdat de muren te diep waren gesloopt, was er geen spoor meer van bewaard. De poort leidde naar een nauwe tunnelvormige doorgang onder de wal. Op die plaats werden nog enkele sleuven gegraven. Helaas heeft daar veel later een rij bomen gestaan en bovendien lag er een oud riool. Van de doorgang werden maar enkele rijen stenen gevonden. Het waren letterlijk de onderste stenen die boven kwamen, en dan al leen van de noordelijke zijde van de gang. Op Afb. 10. (A) Drie vuurketsen voor musketgeweren, (B) twee uniformknopen, Cj een paar manchetknopen, (Dj een kogel en (E) twee fragmenten kogel heeft een diameter van 7,5 cm. Foto Gemeentelijke Archeologische Dienst, Bergen op Zoom. De Waterschans 3 - 2017 124

De Waterschans | 2017 | | pagina 20