basis van de symmetrie en de tekening uit 1 751 -1 756 kan de doorgang niet breder dan 1,40 meter geweest zijn. Tenslotte is er nog een sleuf gegraven aan de grachtzijde van de ingang. Op een diepte van 2,50 meter werd een bakstenen pijler van de houten brug gevonden. Het was er maar één in een serie van waarschijnlijk enkele tiental len, die nog onder de grond verborgen liggen. De pijlers waren tenminste 2 meter breed en 75 centimeter dik. De opbouw van de brug kunnen we ons voorstellen zoals de huidige ingang van het Ravelijn. Het laatste onderdeel van het archeologisch onderzoek was het blootleggen van de sortie (uitvalspoortje) onder de noordelijke wal van het fort, eveneens in april 2010. Het ging relatief gemakkelijk, omdat de resten maar 40-50 cen timeter onder het gras lagen. De sortie bestond ooit uit een gemetselde tunnel met een tonge welf. Toen de wallen van het fort in 1784 voor de helft afgegraven werden, verloor de gang zijn functie omdat de wal ter plaatse verdween. De sortie werd toen gesloopt. De twee parallelle muren waren ruim 19 meter lang en elk 90 centimeter dik en aan de buiten kant voorzien van twee steunberen. De door gang was inwendig 2,21 meter breed. Ook hier waren de kopse uiteinden van de muren met schuine lagen ijsselstenen bekleed. In de door gang bevonden zich twee fragmenten van vloe ren, bestaande uit kleine steentjes op hun kant. Die markeerden waarschijnlijk de plaatsen waar deuren bevestigd waren. Voor de rest had de gang een bodem van zand.8 Losse vondsten Tijdens de opgraving werden er verschillende kuilen gevonden die behalve puin ook aarde werk, metaal en glas bevatten. Meestal ging het om kleine inspittingen of kuiltjes waarin de ge bruikers van het fort hun afval in kwijt konden. Omdat een groot deel van de leeflaag op het fort verploegd is en dus vermengd met de akker, is het niet verwonderlijk dat fort De Roovere jarenlang een favoriete plek is geweest van amateur-detectorzoekers. Behalve de goedwil- lenden, die hun collectie met enthousiasme hebben laten zien en er zelfs inventarislijsten van hebben bijgehouden, waren er helaas ook veel kwaadwillenden, die alleen zochten voor geldelijk gewin. Zelfs tijdens de restauratie van het fort kwamen er van heinde en verre mensen met metaaldetectoren, terwijl het zoeken naar en het uitgraven van vondsten op een rijksmo nument eigenlijk verboden is. Er werden in de zuidwestelijke hoek van het fort twee kleine kuilen gevonden die een vulling van beer hadden. Waarschijnlijk werd de inhoud van de volle toiletten, of secreten bij de kazernes regelmatig geleegd en ter plekke begraven, zo ver mogelijk van de gebouwen vandaan. Uit deze kuilen kwamen onder meer een aantal vuurketsen, die in de geweren gemonteerd wer den, enkele uniformknopen, een kaarsenhouder en grote hoeveelheden fragmenten van tabaks- van granaten, gevonden bij het kruithuis. De Afb. 11. De veegpot uit het keldertje, foto Gemeentetijke Archeologische Dienst, Bergen op Zoom. 125 De Waterschans 3 - 2017

De Waterschans | 2017 | | pagina 21