muntciroulatie F.de Roovere(177 munten) 2 No? Nv pijpen. Dankzij de merken op de pijpen en de aardewerkscherven werd duidelijk dat de kuilen uit het tweede kwart van de achttiende eeuw dateren (1 725-1 750). Mede dankzij de boven genoemde goedwillende detectoramateurs kon ook een aantal van 177 munten gedetermineerd worden dat op en rond de terre is gevonden. In bijgaande grafiek (afbeelding 12) is goed te zien dat er pieken van dateringen zijn rond 1628, toen het fort werd aangelegd, en in de decennia tussen 1 750-1 790, waarschijnlijk samenhan gend met de verbeteringen van de linie in de jaren 1758-1759 en de grootschalige verande ringen van het fort in 1784. Besluit Fort De Roovere was van 1628 tot 1784 een be sloten eiland van ruim 90 bij 90 meter met wo ning, kazernes en bijgebouwen. De majoors woning zal doorlopend bewoond zijn geweest, maar de kazernes waren alleen bezet als dat nodig was: bij oorlogsdreiging. Over het alge meen moet het een tamelijk stille plek zijn ge weest, vooral in de periode tussen de Vrede van Munster in 1648 en het Franse beleg in 1747. In 1784 besloot men om de westelijke helft van de wallen af te graven, ook Moermont en Pins- sen ondergingen dat lot, en om grote buiten werken aan te leggen, zogenaamde tenailles. De resterende wallen verloren toen hun onderwal en werden rechtgetrokken tot één hoge helling met borstwering, die thans in volle glorie her steld is. Het fort werd in 1816 buiten gebruik gesteld, maar pas in 1854, na de Belgische Opstand, ging het over naar de Dienst der Domeinen. Niet lang daarna werden de gronden aan par ticulieren verkocht en toen werden ook de ge bouwen gesloopt. In menig Halsters huis zullen nog stenen van het fort zitten. Toch is de ondergrond niet helemaal verloren. Er werden immers maar negen smalle sleuven gegraven. Mogelijk zijn er nog meer kleine trap- keldertjes bewaard gebleven, of andere diepere sporen. Vermoedelijk zit een deel van het kruit huis, tenminste de aftekening daarvan, nog on der de bestaande wal verborgen. De resten van de poorten zijn zeker bruikbaar in een toekomstige restauratie of verbeelding van het verleden. De muren van de sortie kunnen gevisualiseerd worden met moderne stenen.9 De ingangspartij eventueel ook, al is dat lasti ger. Deze poort verdween in 1784 en de huidige inrichting laat eigenlijk de situatie van na die tijd zien. Het opnieuw visualiseren van deze muren is een lastige opgave, omdat dan twee perioden van het fort gecombineerd moeten worden. Maar dat is een interessante uitdaging voor de toekomst. Noten in 25 20 c 15 m n 10 5 0 AW rö' kW o£>' <S>' aW t&f decennium Afb. 13. In deze grafiek zijn de aantallen en de datering ver werkt van 177 op en in de omgeving van De Roovere gevonden munten. Grafiek door Alexander van der Kallen. De Waterschans 3 - 2017 126 1 Het onderzoek van 2008 is een jaar later verschenen als ge meentelijk archeologisch rapport deel 13, getiteld Inventarise rend veldonderzoek 'terre' van fort De Roovere. 2 NA, 4.OPG (Oude Plans Gebouwen), S64L. Zie ook: http://www. gahetna.nl/collectie/archief/ead/index/eadid/4.OPG/nodes 3 Blijkens de legenda bij deze plattegronden zijn de gebouwen opgemeten en getekend door de militaire ingenieurs Johan Baptiste Spanoghe en Nicolaas Cornelis Tieboel. 4 Deze wachtpost is duidelijk aanwezig op de maquette. Of er nog resten in de grond aanwezig zijn, is nog niet onderzocht. 5 Onder andere een topografische tekening van Valentijn Klotz uit 1671 en een mogelijk eveneens door Klotz vervaardigde tekening die thans alleen nog bekend is in de vorm van een achttiende-eeuwse kopie met een opschrift van Andries Schoemaker. Zie J.H. van Mosselveld en W.A. van Ham, Teke ningen van Bergen op Zoom, Bergen op Zoom 1973, nummers 91 en 92. De topgevels in de lange zijden zijn ook in de ma quette te zien. 6 West-Brabants Archief, KM 209. 7 De ronde vorm van de kuil waarin de beenderen lagen, wees eerder op een bomkrater dan op een grafkuil. 8 De bodem van de gang moet een stuk lager gelegen hebben dan het maaiveld op de terre. Toch werden er geen resten van een trap of helling gevonden, waarlangs de sortie bereikbaar was. 9 Het originele steenoppervlak is daar te kwetsbaar voor.

De Waterschans | 2017 | | pagina 22