Piet van Lammeren Het gezicht van de Zesde Colonne Marianne de Hoogh-Andriessen Tijdens mijn onderzoek naar Albert Charles Jean van de Laarschot kwam ik in het dagblad Amigo di Curacao van 11 april 1945 een stukje tegen dat mijn aandacht trok, omdat ik daarin de naam Ju ten zag staan. Het bleek te gaan over de jonge mensen van het verzet. Dit was een aanleiding voor mij om te kijken of er over een van deze jonge verzetsstrijders niet méér te vinden was.1 Jonge mannen in het verzet Het artikel uit het dagblad Amigo di Curacao blijkt ontleend te zijn aan De Avondster van de heer Juten, beter bekend als het Streekblad voor het Markiezaat van Bergen op Zoom.2 Hij schrijft het volgende: "Een van de veel gehoorde grieven is zeker wel dat in de ondergrondse organisaties te veel jonge elementen zaten. We drukken ons nu erg eufemistisch uit, want namen als "kwajongens" en "snotneuzen" kon men allerwegen horen. Het is aan de ouderen onder ons klaarblijkelijk ontgaan dat deze grief, allereerst een aanklacht tegen henzelf was. Indien immers deze kerels te jong waren, dan hadden zij daar zelf moeten staan. Vergist U echter niet in deze knapen. Dank de hemel, dat de jeugd van ons land gees telijk zo door en door gezond is gebleven. Een ander resultaat was, gezien de geraffineerde vijandelijke propaganda lang niet ondenkbaar geweest, temeer niet omdat voor mei 1940, juist de jeugd over het algemeen een uitzichtloos bestaan leidde. En toch is deze jeugd niet alleen trouw gebleven aan het nationaal ideaal, de jeugd ging verder, veel verder! Hoe ver, is U wel voldoende duidelijk geworden uit de terechtstellingen die in de krant werden gepubliceerd - ofschoon het grootste deel nooit gepubliceerd is - en uit de heldhaftige daden van de laatste weken, waarbij we slechts herin neren aan de gebeurtenissen op Tholen, Lepel straat en in Rijsbergen. Vergeet bovendien niet, dat de meeste van de jonge mannen die gij nu ziet optreden, de dag der bevrijding reeds jaren hebben voorbereid. Zij hebben wapens gestolen en in orde laten maken, zij hebben onderricht in het gebruik van vuurwapens gehad en zij heb ben zelfs schietoefeningen gehouden. Dit alles gebeurde in een tijd, waarvan het in bezit heb- 127 De Waterschans 3 - 2017 Afb. 1. Piet van Lammeren in uniform, 1939, foto collectie familie Van Lammeren.

De Waterschans | 2017 | | pagina 23