aerodynamica. Er werden wedstrijden geor ganiseerd door de diverse clubs. De jongelui bouwden zelf een vliegtuigje, waarvan het de bedoeling was dat het zo lang mogelijk in de lucht bleef. In de Limburger Koerier lezen we dat er een nieuwe rubriek is: De Kleine Luchtvaart. NIEUWS UIT DE CLUBS Het eerste artikel in deze rubriek gaat over de Bergen op Zoomse Jeugdluchtvaartclub. Hiervoor was gekozen, omdat op hun terrein de eindstrijd om de Neerlandiaprijs ging plaatsvinden. Jac ques van Lammeren, de broer van Piet, schreef het volgende: "De jeugdluchtvaartclub is gesticht in augustus 1937. Er waren al wel eerder clubjes geweest, maar de band die de leden bond was niet zo hecht dat er van een vereniging mocht worden gesproken. Hiervan was eerst sprake, toen de Neerlandia-plannen een te organiseren jeugd- luchtvaartdag begonnen door te sijpelen. Het begin was erg bescheiden. Op initiatief van de heren Jac. Jansen en A.H. Hazen werd de club gesticht. Het aantal leden bedroeg zegge en schrijve: vier. Al heel spoedig steeg dit aantal tot 10 en toen bovenbedoelde wedstrijden wer den gehouden kwamen wij weliswaar met be scheiden, maar naar omstandigheden alleszins aardig materiaal voor den dag. Dit moge blijken uit de omstandigheid dat niet minder dan de helft der leden reeds aanstonds kon deelnemen aan de voorwedstrijden. Er is sindsdien een groote ambitie op den ingeslagen weg voort te gaan. Het ledental bleef stijgen en bedraagt thans 18, allen bouwende leden. Vorig jaar werd nog aan verschillende wedstrijden deelgenomen, o.a. de internationale wedstrij den te Brussel waar een onze leden (L. Meijvis) een eerste prijs behaalde in de eerste klasse. Voorts kwamen wij o.a. uit in Esschen en bij de selectiewedstrijd van de K.N.V.V.L. (Koninklijke Nederlandsche Vereniging Voor Luchtvaart). Deze kennismaking moge voldoende zijn om U een denkbeeld te geven van de liefhebberij van de jeugdluchtvaartsport in B.O. Zoomsche jeugdkringen. Hoe groot deze nog steeds is kan voorts worden afgeleid uit onze toekomstplan nen. Deze berusten op onzen arbeid in den afgeloopen winter. In deze periode hebben we namelijk een begin van uitvoering moeten geven aan het parool van de Federation Aeronatique Internationale om toestellen te bouwen, die aan de door de aan de door deze federatie voorge schreven regelen voldoen. Dat zulks geen klei nigheid is, bewijze de omstandigheid, dat onze club thans over niet minder dan 40 toestellen beschikt, die echter geen F.A.I. toestellen zijn. Langzamerhand moet er dus naar gestreefd worden, om heel dit aantal aan te passen aan de nieuw voorgeschreven regels. In dit onder deel zit eigenlijk stof voor een paar praatjes, want vormt deze eigen, zelfstandige bouw van vliegtuigmodellen, van zweef- zoowel als mo tortoestellen, niet een van de grootste attracties voor elken jongen die met meer dan gewone be langstelling voor de luchtvaart is begiftigd? Voor lopig zij echter genoeg te melden, dat we thans beschikken over 8 zweefmodellen en 6 motor modellen, die volgens de regelen van de F.A.I. zijn gebouwd. Het is een van onze schoonste bezigheden geweest, die ons deze winter hebben geboeid en de onderlinge banden hebben verste vigd. Tot slot wil ik toch nog even iets zeggen van ons aanstaand actieprogramma. We hopen in de eerste plaats min of meer, dat Uwe Maatschappij dit jaar wederom een jeugdluchtvaartwedstrijd zal uitschrijven (is inmiddels gebeurd, red.). We hebben er te aangename herinnering aan, om er niet naar te verlangen. Daarenboven staat het vrijwel vast, dat we aan de selectiewedstrij den van de K.N.V.V.L. deelnemen, evenals aan den wedstrijd, die door "Le Boir Illustre" te Brussel wordt uitgeschreven. Bovendien staat er een wedstrijd voor scholieren te Antwerpen op het programma. Een alleraardigst program mapunt is voorts ons voornemen om de cluble den een uniforme kleeding, bestaande uit een witte overall met rooden bies, tezamen vormen de de Bergen-op-Zoomsche stadskleuren, voor te schrijven. We zijn er toe gekomen naar het voorbeeld van de Zweedsche club, die vorig jaar te Antwerpen aan de startlijn trad in uniform. Afb. 5. Logo van De kleine Luchtvaart in Dagblad de Limbur ger van 5 mei 1939, foto Delpher. De Waterschans 3 - 2017 130

De Waterschans | 2017 | | pagina 26