BOMAANSLAG Duizend gulden belooning DUIZEND GULDEN volgende: "We hebben een bom gelegd in café Tivoli aan de Bosstraat. Dit café was eigendom van NSB'er Zwaan en werd druk bezocht door NSB'ers en Duitsers. Bertus Nijssen, de zoon van de stationschef, bracht de bom met een hoop kogels naar Piet. Hij heeft de ontsteking eruit gehaald, het kruit van de kogels erin ge daan, de stop er op en er een draadje door ge daan naar de "nissel".10 Piet zou de bom met Dees Imandt en Kees Vermeulen gaan leggen. De bom werd eerst in de buurt van het café bij Jef Joosen in de gang gelegd en werd op de betreffende avond opgehaald. Piet heeft de bom gelegd, - tussen de deur van het café en het café zelf hing een gordijn - met een sigaret aan gestoken en is vervolgens rustig weggelopen. Iemand die uit het café weg wilde gaan heeft echter de lont gezien en uitgeknepen. Dientje Brouwers, die op het postkantoor werkte, had gehoord dat er een bom was geplaatst en dat deze deskundig was gemaakt."11 Deze bomaan- slag is de eerste en de laatste geweest van de Zesde Colonne, want de Duitsers arresteerden een tiental Bergenaren als gijzelaars, te weten de heren Andriessen, Becht, Bruins, Diepen, Dirkland, Van Hasselt, Kilsdonk, Leusink, Nijs sen en kapelaan Smits, en sloten deze enige maanden op in Haaren en Vught. Tevens werd er een beloning van duizend gulden uitgeloofd voor degene die de daders van de mislukte bomaanslag zou aangeven. Naar aanleiding van deze represailles en ook op verzoek van de commandant van de Ordedienst heeft de groep afgezien van verdere openbare verzets- en sabotagedaden. Toch was er nog een hooiberg in vlammen opgegaan die voor de Duitsers bestemd was en ook een opslagplaats van de Duitse Weermacht in Halsteren werd in lichterlaaie gezet. Vanaf het voorjaar van 1941 begon het verzet meer structuur te krijgen. De genoemde Ordedienst werd gevormd. Deze had een duidelijk militaire structuur. De gewestelijk commandant was dr. J.M. Somer, kapitein bij de infanterie van het K.N.I.L.12 en leraar aan de K.M.A.13 Onder hem ressorteerden de diverse districtscommandanten. Voor Bergen op Zoom was dat reservemajoor ir. A.J.L. Juten, leraar aan de Rijks HBS. Een van de eerste taken waarvoor majoor Juten zich gesteld zag, was de diverse verzetsgroepen in Bergen op Zoom, in totaal een vijftal, te verenigen in de Ordedienst. Samen met de eerste luitenant, vlieger waar nemer L. Proost, lukte dat wonderwel. In de ja ren 1942-1943 kreeg de hele organisatie verder gestalte en werden de posten van plaatselijke commandant en ondercommandanten verder opgevuld. Hier zien we Piet van Lammeren terugkomen, als commandant van de Politie- groep.14 De tekst van de taakstelling is gelukkig bewaard gebleven. "Tot onze taak bij de bevrij ding zou behoren de arrestatie van NSB'ers, wat aan een afzonderlijke politiegroep werd opgedragen. Daarbij zou dan komen het on schadelijk maken van den Ortskommandantur, en het bezetten van de commandoposten. De kern van de hiervoor gevormde groep werd ge leverd door Piet van Lammeren en zijn "Zesde Colonne"-groep, die in 1940 al getoond hadden wat te durven. Voorlopig bepaalden de werk zaamheden zich er voornamelijk toe om de gangen van de NSB'ers en de Duitse comman danten zo veel mogelijk na te gaan. Ieder der Op 26 December jl., des avonds om 10 uur is in hel portaal van café TIVOLI, Boschstraat te Bergen op Zoom een bom gevonden, waaraan een lont bevestigd was. Aan deugene, die inlichtingen of aanwijzingen kan geven, die tot opsporing leiden van den persoon, die'de bom bij café Tivoli heeft weggelegd of van degenen, die op andere wijze de hand in deze bomaanslag hebben gehad, wordf een baloonlng toegekend van leder, die inlichtingen daarover kan verschaffen, dient zich ten spoedigste fe melden aan het Commissariaat van Politic alhier, of bit de Peldgcndarmerie, Ortskomuiandantur, Steenbergschesfraat tc Bergen op Zoom. De tc geven inlichtingen en aanwijzingen zullen als ver* trouwe!ijk worden beschouwd. Uergen op Zoom, 27 December 1941, Afb. 9. Opsporingsbericht naar aanleiding van de bomaanslag op 26 december 1941. Collectie familie Van Lammeren. 133 De Waterschans 3 - 2017

De Waterschans | 2017 | | pagina 29