Verraad Op 21 juli 1943 werd een deel van de groep van ir. A.J.L. Juten gearresteerd. Verraad van Anton van der Waals lag daaraan ten grondslag.20 Sa men met Juten werden onder anderen gearres teerd: Jan Dercks, W. Kunzel, Fr. Marits, J. W. Weijt, George Monté, M. Huijsman, A. Ver palen en mejuffrouw M. Proost, allen uit Bergen op Zoom; verder J. Vlamings uit Dinteloord, M. Delhez uit Steenbergen, mejuffrouw L. van der Eist, A. de Gruyter uit Roosendaal en W. Hoogendoorn en Van Tuil. Naast hen werden er nog veertien mensen gearresteerd, maar zij werden na kortere of langere tijd vrijgelaten. Allen werden in de strafgevangenis van Haaren gevangengezet. Na deze arrestaties moest al les wat de argwaan van de Duitsers zou kunnen opwekken of verwijzing kunnen zijn naar hen die niet opgepakt waren zoveel mogelijk ver dwijnen. Gecompromitteerde personen moesten zich schuilhouden. Vooral in de gevangenpoort la gen een aantal bezwarende materialen zoals de seinsleutel, onderdelen van het zendapparaat, alsmede de zelfgemaakte armbanden met het opschrift Strassenerlaubniss. Door PJ. de Neef, agent van politie te Bergen op Zoom, werden, terwijl beneden in het gebouw de Duitsers de wacht hielden, in samenwerking met een ver trouwd timmerman herstelwerkzaamheden geënsceneerd aan de door de Duitsers gefor ceerde deuren en tijdens dat werk werd het nodige uit het gebouw gehaald. Maar niet alleen moest worden opgeruimd, de zaak moest ook weer opnieuw op poten worden gezet. Er moest een opvolger voor Juten worden gezocht. Deze werd gevonden in de persoon van de heer W.C. Dekker. Tevens richtte men zich nu volledig op de eigenlijke Ordedienst-taak, namelijk de ordehandhaving bij de bevrijding. Dit hield in dat allerlei groepen ophielden te bestaan. Wel heeft men geprobeerd de radiogroep in stand te hou den. "Ook de politiegroep is na de arrestatie van haar commandant Jan Dercks op 21 juli intact gebleven. Eerst heeft Piet van Lammeren, de eerste commandant, de leiding weer op zich genomen om die kort daarna over te geven aan Lutske, dienstplichtig sergeant van de kustartil- lerie, afkomstig uit den Helder, maar toen ter tijde woonachtig in Lepelstraat."21 In dit klimaat van opbouwen en plannen begon het bij de mannen van de Zesde Colonne en aanverwante geesten natuurlijk te kriebelen. Al spoedig vonden de eerste sabotagedaden plaats. "Cor Wagtho en Toon Juten maakten sa men een plan om, gezamenlijk met Dick van der Stel uit Tholen, binnen te dringen in de school te Tholen aan de Dalemse straat, waar de Duit sers de in mei 1942 afgeperste radiotoestellen hadden opgeslagen. Met twee revolvers, een van Piet van Lammeren uit Halsteren en een van Lutske uit Lepelstraat, togen Cor en Toon voor een paar dagen naar Tholen, waar ze de situatie opnamen. De avond van 29 oktober 1943 trokken ze gedrieën naar de school. Ach terlangs wisten ze over muren en gangen op de binnenplaatsjes te komen en zo lukte het hen om via een raam binnen te dringen. De deur van het berglokaal werd geforceerd en toen ging het erom om wat bruikbaars te vinden. Dat moest allereerst een radiotoestel zijn voor het buiten huisje. Daarnaast de daarvoor nodige accu's. Verder een klein Philips wisselstroomtoestel, dat meegenomen kon worden wanneer men ergens was waar stroom beschikbaar was. Dan nog zo mogelijk een paar toestellen, die later verruild zouden kunnen worden voor andere gewenste zaken. Dat alles bleek inderdaad te vinden te zijn. De eerste kraak was gelukt en van dat ogenblik af kon geregeld naar de ra dio worden geluisterd, al bleken de accu's hun beste dagen lang gehad te hebben."22 Overige activiteiten Ook heeft de politiegroep nog geprobeerd een alarmgroep op te zetten, om zo de Bergen op Zoomse bevolking wat bescherming te brengen, maar dit is niet van de grond gekomen. Tevens werd een inbraak in het patronaatsgebouw ge pland, werden wapens van de Duitsers gestolen in de Duitse vermaakstenten als "Modern" en "Luxor foyer" en werd op 4 januari de loods in brand gestoken waar de Duitsers de bruikbare radiotoestellen hadden opgeslagen om later naar Duitsland te worden gebracht. Ook hielpen ze bij een geslaagde overval op het gemeente huis in Etten en bij de mislukte overval op het distributiekantoor in Bergen op Zoom. Deze politiegroep is ook nog eens als concurrent van de Duitsers opgetreden ter afschrikking van een onderduiker. Dit zat zo. "Bij de familie Van Lammeren had zich in het najaar van 1943 een "onderduiker" De Waterschans 3 - 2017 136

De Waterschans | 2017 | | pagina 32