gemeld die door een geestelijke was aanbevolen. Hij zou in het kamp van Ommen hebben gezeten en uit een buitencommando daarvan bij het aardappelrooien zijn ontsnapt, door een organi satie opgevangen en naar Brabant doorgegeven zijn als ex-politieke gevangene. Toen hij zich eenmaal in Halsteren geïnstalleerd had, bleek allengs, dat hij in het geheel geen regelmatige onderduiker was, die zich aan deportatie of ar restatie door Duitsers had onttrokken, maar een doodgewone smokkelaar of kippendief, die als zodanig in Ommen had gezeten. Allengs bleek zijn aanwezigheid bij van Lammeren al heel ongewenst. Toen herhaalde pogingen, om deze man de deur te wijzen, niet tot het gewenste doel voerden, maar wel gevaar gingen leveren, dat hij, op straat gezet, rechtstreeks naar de Duitsers zou lopen, om datgene aan te brengen, wat hij aan ongeoorloofds had gemerkt, werd besloten om hem er op afdoende wijze uit te jagen. Op een gegeven nacht werd bij van Lam meren gebeld door een stelletje "Duitsers". Huiszoeking werd gedaan, waarbij met veel gescharrel in het overbekende huis werd rond gekeken, waarbij ten slotte het warme bed van den "ontsnapten" onderduiker werd ontdekt, die zelf niet "gevonden" werd, maar wel zo de schrik kreeg, dat hij na het vertrek van de "Duit sers" het advies van zijn gastheer opvolgde en de benen nam."23 Arrestatie Het is niet meer dan logisch dat de Sicherheits- dienst (S.D.) deze voortdurende anti-Duitse acties niet kon laten doorgaan. Steeds vaker werd de mannen van de S.D. in Bergen op Zoom gesignaleerd, soms in burger en soms in uni form. Voorlopig werden geen mensen van de Ordedienst gearresteerd. Maar op 28 januari werd in de omliggende gemeenten een aantal verzetsmensen opgepakt. "Op 10 februari 1944 sloegen de Duitsers nog een slag. 's Zondags te voren had het door Van Lammeren en Touw in orde gebrachte radioapparaat met succes Afb. 11. Halsterseweg 100, het voormalige woonhuis van de familie van Lammeren, vlak voor de sloop in 1984. West-Brabants Archief, collectie Bergen op Zoom, foto J. de Vos. 137 De Waterschans 3 - 2017

De Waterschans | 2017 | | pagina 33