bere gedachten. Toch spraken we elkander op timisme in en koesterden we de hoop, dat onze medeburgers bespaard zouden blijven voor de moordlust van den Duitsen tiran. Doch op de achtergrond van onze gedachten bleef altijd de vrees leven. De hoop en het optimisme het meerendeel dezer vertrouwde Bergse gezichten weer te zien is in vervulling gegaan. Temidden van het geluk over het wonder eener plotselinge bevrijding van de gehele Nederlanden, over de wapenstilstand, het einde van de nachtmerrie van de oorlog, kwam eerst bericht dat velen nog leefden. Nu enkele uren geleden keerden ze in ons midden terug. Wij wensen de teruggekeerden van harte geluk. Wij drukken jullie de hand met alle warmte, welke het mensenhart op zo'n ontroerend mo ment kent. Wij delen in de onbeschrijfelijke vreugde van Uw gezinnen. Wij benutten tevens de gelegenheid onze hulde te brengen aan jullie dappere echtgenoten, die zich zo moedig en dapper door de ellendige maanden der scheiding heen sloegen. Hulde ook aan jullie zonen en dochteren, die toonden de moed der vaders waardig te zijn. Ook deze beklemming is weer van ons afgeval len. Opnieuw een stap gezet naar meer normaal leven. Deze thuisgekomenen zullen niet nalaten, mee te werken aan de heropbouw van het Vader land. Dat juist deze mannen, die bereid waren grote ontberingen te lijden, door God de gelegen heid geschonken wordt, deze tijd mee te maken, stemt vreugdevol. Wel is ons steeds voorgehou den, dat niemand onmisbaar is in deze wereld, maar thans kan niemand gemist worden, noch jong noch oud. Juist deze gelouterde mannen, die in de ontbering van het concentratiekamp zich bezonnen hebben op de grondbeginselen van het menselijk bestaan, kunnen ons heen helpen over de stroefheid teweeggebracht door problemen te wijten aan onze zelfzucht. Juist zij zullen ons kunnen helpen in het nieuwe Ne derland dat we ook in Nederland willen de toon zuiver te houden, ten einde in grote eendracht het vele en zware werk te doen wat ons wacht. Het is daarom, dat wij hen bijzonder welkom heten. Wij wensen de magere, doch gezonde teruggekeerden, een spoedig en vlot herstel hunner lichamelijke krachten. Behalve deze bijzondere patriotten keerden en keren dagelijks mede verschillende, vooral jonge Bergse mannen terug uit de Duitse indu- striecentra, waar ze moesten slaven voor den vijand. Vele jaren verkeerden over hen vaders, moeders en jeugdige echtgenoten in grote zorg. Ook dit leed gaat gelukkig verdwijnen. Al die jongemannen zien we met vreugde terugkeren. Zeker zal niet ieder direct zijn juiste plaats vin den, waar na de vele moeilijkheden, welke het laatste half jaar zijn overwonnen, moet met de vele goede wil die alom aanwezig is, vrij spoedig de goede weg gevonden worden. Het is vrede, we komen langzamerhand weer onder ons, gaan werken weer voor ons zelf en elkander en dus voor het Vaderland. Dat het leve! S."29 Piet na de oorlog Zoals we reeds meldden, is Piet van Lammeren na zijn terugkeer ernstig ziek geweest. Licha melijk heeft hij de rest van zijn leven de nare gevolgen van zijn gevangenschap met zich mee gedragen. Maar doorzetter als Piet was, sloeg hij zich erdoorheen. Hij trouwde in 1954 met zijn grote liefde Lien van den Burgh, met wie hij sa men een gezin stichtte. Samen met zijn broer Afb. 15. Trouwfoto van Piet van Lammeren en Lien van den Burgh uit 1954, collectie familie Van Lammeren. 141 De Waterschans 3 - 2017

De Waterschans | 2017 | | pagina 37