KOFFIE I Corns. CRUSIO, Nogmaals een aanvulling op Crusio: ijsmakers sinds 1915 Gijs Asselbergs en John Roovers In het vierde nummer van De Waterschans van 2015 stond een gereviseerde en uitgebreide uitleg over de geschiedenis van de ijsmakers Crusio van Daphne Valentijn naar aanleiding van de bin nengekomen lezersreacties op haar in het voorafgaande nummer verschenen interview met Coen Crusio.1 Voor deze revisie en uitleg maakte zij gebruik van de paragraaf over de familie Crusio in het door Marc van der Steen geschreven hoofdstuk "IJs" in Bergen op Stoom: productiebedrijven in de gemeente Bergen op Zoom van 1800 tot 1950.2 Helaas is zijn verhaal niet volledig en op een aantal punten onjuist. Bovendien zijn er correcte gegevens uit het boek respectievelijk het interview in de revisie foutief overgenomen of ten onrechte gewijzigd. Tenslotte merken we op dat ook de gecor rigeerde stamboom fouten bevat, en dat er gegevens in ontbreken.3 In onderstaande bijdrage volgt onze aangevulde en verbeterde geschiedenis van de ijsmakers Crusio. Onder meer is daarin te lezen dat het winkeliersbestaan van de familie al aan het einde van de negentiende eeuw is begon nen met de opening van een winkel door het echtpaar Crusio-Dietvorst, de ouders van de eerste ijsmakers Adrianus en Willem en dat de eerstgenoemde zoon in 1908 zijn winkel niet in de Kre- merstraat opende. Cornelis Crusio-Paulina Dietvorst: het winkel huis aan de Wouwsestraat 44 In 1897 verhuisde het gezin Crusio-Dietvorst van de Accijnsstraat wijk A 87 naar de Wouwsestraat wijk H 43, het huidige nummer 44.4 Cornelis Cru sio had het pand op 24 april van dat jaar gekocht van huisschilder Damen.5 De aankoop betekende het begin van een nieuwe levensfase voor de familie. Cornelis, die van origine hovenier was, maar een groot deel van zijn werkzame leven als gebrand volgens systeem Prof. LIEB1G, ooovertroSeu io geur en kracht, u Kerst ▼oordeelig ia het gebruik, is verkrijg baar. in pakjes van eo KG, bij WOu wsc best raat H 43, Bergen op Zoom. voerman zou werken, liet in de koopakte winke lier als beroep opnemen. In hun winkel verkoch ten Paulina en hij - dat zal gezien beider achter grond niet verbazen, want ook Paulina stamde uit een hoveniersfamilie - fruit, en artikelen als chocolade en koffie (afb. 1).6 Het meeste werk zal er door Paulina met de hulp van een of meer van haar kinderen zijn gedaan. Traditioneel dreven veel vrouwen een winkeltje wat een welkome aanvulling op het gezinsinkomen betekende. De zaak liep blijkbaar goed, want al na een kleine twee jaar werd het pand verbouwd (afb. 2) en is er een voor die tijd moderne winkelpui met een groot uitstalraam geplaatst (afb. 3).7 Na het huwelijk van zoon Willem in 1913 deden Paulina en Cornelis de winkel aan hem over - vier jaar later zou hij ook eigenaar van het pand worden - en gingen zij op de bovenverdieping wonen.8 In 1919 verkocht het echtpaar hun twee andere eigendommen, gelegen aan de Steen- bergsestraat en aan de Goudenbloemstraat, en verhuisden zij naar het Sint-Catharinagesticht, in de Geweldigerstraat. Paulina overleed daar in 1925, Cornelis in 1933. Adrianus Crusio-Adriana Johanna van 't Nederend en zoon Piet Enkele weken na hun huwelijksvoltrekking op 30 oktober 1907 vestigde het echtpaar Crusio-Van 't Nederend zich aan de Lievevrouwestraat wijk Alex Meijer's 'gggpBHPBMMMWHaJLaMMSMiiMiinva Afb. 1. Advertentie in de Bergen op Zoomsche Courant van 11 juni 1902. West-Brabants Archief, historische kranten. De Waterschans 3 - 2017 144

De Waterschans | 2017 | | pagina 40