B 53 (afb. 4).9 In dit van de familie Baartmans gehuurde pand begon Adrianus, die voor zijn hu welijk als koopman en handelsreiziger werkte, een handel in fruit en comestibles (fijne, speciale eetwaren; delicatessen), een zelfde bedrijf als zijn ouders in de Wouwsestraat hadden. Ter plekke van de toenmalige winkel en boven woning bevindt zich tegenwoordig het oostelijke deel van het in de jaren 1940-1941 door goud smid en horlogemaker Johan G. Viertelhausen gebouwde dubbele woon- en winkelhuis Lieve vrouwestraat 4 en 6. Na diverse verbouwingen is daarvan slechts de gevel van de bovenverdieping nog in originele staat. Het gezin en de zaak ver huisden in de eerste maanden van 1915 naar de Kremerstraat 8 (afb. 5). Ook dat winkelpand werd gehuurd, nu van de familie Van den Bogaert. Het was eind 1914 vrijgekomen na het vertrek uit Bergen op Zoom van de vorige huurster, sigaren handelaarster Johanna F. E. Scheepens-Winter. De reden voor de verhuizing naar de Kremer straat was naar alle waarschijnlijkheid de ge schiktheid van deze locatie voor een nieuwe acti viteit die Adrianus wilde beginnen: het maken en verkopen van ijs. In een advertentie in De Zoom van zaterdag 17 april maakte hij de opening op diezelfde dag bekend van ''eener moderne ijs salon'' waar ''dagelijks prima slagroomijs'' te krijgen zal zijn. In de loop van de volgende jaren veranderde er meer in zijn assortiment. Alhoewel de Naamlijsten voor den interlocalen telefoondienst nog tot in het begin van de jaren dertig de toevoeging ''fruit en comestibles'' ach ter zijn naam plaatsten, maakte Adrianus daar zelf in zijn eerste opgave in 1921 aan het Han deLsregister van de Kamer van KoophandeL voor West-Brabant geen melding van.10 Hij omschreef zijn zaak als een chocolaterie met lunchroom. Een advertentie in het programma van de in 1925 in de tuin en het gebouw van de sociëteit Thalia georganiseerde reclametentoon stelling R.I.O. Reclame Is Onmisbaaren een dik- gedrukte vermelding in het Bergen op Zoomsch adresboek van datzelfde jaar prezen zijn fijne bonbons en dessertartikelen aan.11 In april 1933 begon Adrianus met het op grootschalige wijze maken van consumptie-ijs in een fabriekje aan de Van der Rijtstraat 57 in een van Adrianus G.G. Juten gehuurd pand. Drie en een half jaar later bracht hij deze ijsmakerij in bij de vennootschap die hij met zijn broer Willem had opgericht. Tot de activiteiten van de firma A. en W. Crusio 4(1 f nhou A Co., M.» Winkeliers, Lieve vnuwestr. h. Sleenberg- schtslr. 104 Curjirouu lïur ton, Mantelmug. „Uc Duif", Kremeratr. E 311. 1^1! Ontralu 12 Coelforyli, J. IV. WM Med, Docts, orla, hoek Hoopatr. Coiiimlsgurl* v* 1'otitic, woorth. I41Ï Crusio, Am FrUÜ Cu Cmrte&t, Krom eratr, 1 "(i Crus Ju, At| Fruit en ooniost., Lievevrouwen at r. behoorde naast het bereiden, verkopen en venten van ijs, ook het uitbaten van een ijs- en eetsalon aan de Bosstraat 9. Die winkelruimte met bovenwoning huurden de broers van de familie De Graauw. Hun samen werking hield niet lang stand. Na iets meer dan een jaar verliet Willem de firma in januari 1938.12 Adrianus zette de zaken voor eigen rekening voort en kocht in 1941 het pand in de Bosstraat aan.13 Kort daarop, in januari 1943, stichtte hij met zijn zoon Piet, die in mei van dat jaar in het huwelijk zou treden, de firma A. Crusio en Zoon waarin het ijsfabriekje en de salon werden on dergebracht.14 De winkel met lunchroom in de Kremerstraat bleef buiten de nieuwe vennoot schap. In oktober 1949, hij was toen 71 jaar oud, sloot Adrianus zijn oorspronkelijke bedrijf en verhuisde hij met Adriana naar de Meeussen- straat 8. De erven Van den Bogaert verhuurden het winkelpand vervolgens aan Van Blaricum, winkelier in sportartikelen. Piet stopte de ijsbereiding in het fabriekje en verbouwde de ijs- en eetsalon tot cafetaria (afb. 6).15 De patates-frites die hij er bakte, was vol gens kenners de beste van Bergen op Zoom.16 Hij overleed op 54-jarige leeftijd in 1974. Toos Crusio-Dietvorst, zijn weduwe, verkocht de be drijfsruimte met bovenwoning aan het echtpaar Van Tilburg-Massar. Zij openden er hun eethuis De Koperen Ketel. Anno 2017 heeft het pand aan de Bosstraat 9 nog altijd een horecabestemming. Sinds 2007 is lunchrestaurant The Old Bakery er gevestigd.17 Afb. 5. De dubbele vermelding van Adrianus Crusio in de Naamlijst voor den telefoondienst van 1915, het jaar van de verhuizing van de Lievevrouwestraat naar de Kremerstraat. Collectie Museum voor Communicatie, www.delpher.nl De Waterschans 3 - 2017 146

De Waterschans | 2017 | | pagina 42