Willem Cornelis Crusio-Alberdina van Baal en hun nakomelingen Voor Willem was 1913 een jaar met twee gedenk waardige gebeurtenissen. Hij trouwde in mei met Alberdina en hij nam de zaak van zijn ouders aan de Wouwsestraat 44 over. Volgens de over levering in de familie begon Willem, net als zijn broer Adrianus, ook in 1915 met het maken en verkopen van roomijs in zijn winkel. Een aankon diging hiervan in de plaatselijke pers is van hem niet bekend. Wel duidde zijn eerste vermelding in de telefoonnaamlijst van 1920, als fruithan del en dessertartikelen, op de verkrijgbaarheid ervan. Ook het assortiment in Willems winkel veranderde in de loop van de tijd, waarbij het ac cent meer en meer op de verkoop van snoep- en suikergoed en chocolade kwam te liggen. Bij de eerder genoemde R./.O.-tentoonstelling maakte hij bijvoorbeeld reclame voor het Belgische Chocolat Meurisse. In zijn eerste opgave aan het Handelsregister, die hij overigens pas in 1926 deed, vermeldde hij zijn zaak als een chocolate rie, waar hij tevens chocolade- en suikerwerken maakte.18 De handel in fruit werd niet genoemd. Het beëindigen van de samenwerking met Adri anus in de firma A. en W. Crusio eind januari 1938, betekende niet dat Willem stopte met het grootschalig ijs bereiden. Al snel had hij, in een gedeelte van een bij de koelijsfabriek van The- odorus Boschman horend pakhuis aan de We- verskat 42, een geschikte locatie gevonden voor een eigen consumptie-ijsfabriekje. Begin april startte de productie en het uitventen. Een deel van zijn winkel in de Wouwsestraat richtte hij in als lunchroom. In de jaren veertig verhuisde het gezin Crusio-Van Baal naar de Burgemeester van Hasseltstraat 22.19 Zoon Adrie, die in 1943 was gehuwd met Corrie de Wit, kreeg de leiding over de winkel met lunchroom. De ijshandel bleef in handen van zijn vader. Met het oog op de toekomst van jongste zoon Kees, opende Willem in 1951 een chocolaterie met lunchroom en ijs verkoop aan de Antwerpsestraatweg 37.20 Adrie begon later in hetzelfde jaar met het maken van zijn eigen ijs in een gehuurd pakhuis aan de Koe voetstraat 6.21 Kennelijk was de klandizie uit de Antwerpsestraatweg en de omliggende wijk niet zoals was verwacht, want nog geen twee jaar na de opening sloot Willem de winkel en verkocht hij het pand. Bakker Cornelis J. van Egeraat uit Woensdrecht werd op 15 januari 1953 de nieuwe eigenaar. Hij had al in november 1952 vergunning Afb. 6. De cafetaria van Piet Crusio aan de Bosstraat 9 in 1971. West-Brabants Archief, collectie Beeld Bergen op Zoom, SBOW062, foto Dick de Boer. 147 De Waterschans 3 - 2017

De Waterschans | 2017 | | pagina 43