■.>4; ïre Wmr 'Vif Beste lezer LT WIK Ivanhoe is dood! Het bericht, afgelopen mei, dat Roger Moore was overleden, deed me terugdenken aan mijn vroege jeugd en hoe ik me als kind bewust werd van geschiedenis. Ivanhoe, weet u het nog, hoe het begon op TV? Eerst zag je een jongen, Bart, hij zette zijn handen aan zijn mond en riep: "Ivanhoe!!". Nog een keer, heel hard, "Ivanhoe!!", en nog eens. Dan kwam er een ridder aanstor men uit de verte, in het wit gekleed, op een wit paard, met een lange lans en een grote witte pluim op zijn helm. Op dat moment zette het koor in met het lied van Ivanhoe. Vervolgens re den ze door het bos en uit alle hoeken en gaten kwamen Robin Hood-achtige figuren tevoor schijn die zich aansloten bij Ivanhoe, Bart en Gurth (de vader van Bart). Samen reden ze uit om te strijden tegen het onrecht dat in Enge land heerste onder de regering van Jan Zonder Land, de boosaardige broer van koning Richard Leeuwenhart. Zo begon elke keer een nieuwe aflevering. De serie werd eerst op België uitgezonden, in 1960, en een jaar later op de NTS. Op Wikipedia las ik dat er in totaal maar 49 afleveringen zijn ge weest, dat wist ik niet, net genoeg voor één jaar één aflevering per week. Ook las ik dat de opna mes in 1958 waren gemaakt, deels in Engeland en deels in Californië. Speciaal voor de serie was er in Californië een middeleeuws kasteel gecon strueerd van papier-maché. De hoofdrol werd gespeeld door Roger Moore, destijds 30 jaar jong, later de belichaming par excellence van de Britse gentleman-spion agent 007, James Bond. Ik was 10 jaar en helemaal gefascineerd door Ivanhoe. Ik speelde Ivanhoe na, ik was Ivanhoe. De avonturen die Roger Moore en zijn gezellen beleefden, vond ik geweldig. Tegenwoordig kun je op internet oude afleveringen opnieuw bekij ken. Maar daar durf ik niet aan te beginnen, ze zouden me waarschijnlijk vreselijk tegenvallen en daarmee zou het beeld dat ik uit mijn jeugd bewaard heb van Ivanhoe compleet instorten. Liever hou ik die mooie herinnering vast, want de serie heeft een enorme impuls gegeven aan de sluimerende belangstelling die ik als kind had voor geschiedenis, in het bijzonder voor de middeleeuwen. Behalve door Ivanhoe werd die belangstelling ook gevoed door De Ringelingschat, u kent het Suske en Wiskeverhaal ongetwijfeld. Het is mis schien wel het beste dat Willy Vandersteen ooit heeft bedacht en getekend. Ik moet het boek voor mijn verjaardag of voor Sinterklaas gekre gen hebben, in 1957 of 1958. Op kinderniveau is het een heel spannend verhaal dat in de mid deleeuwen gesitueerd is, met draken, toverij en ni i/ r T1"r 1 llïr"* T Afb. 1. Ivanhoe verschijnt in het veld, still uit het introductie filmpje van de serie, 1958. Afb. 2. Sir Wilfred of Ivanhoe (Roger Moore), 1958. 109 De Waterschans 3 - 2017

De Waterschans | 2017 | | pagina 5