Nieuwe leden per 1 september 2017 Kroonleden bloedstollende vechtpartijen. Maar de inhoud heeft meerdere lagen. Het boek is ook een bij tende satire op de wijze waarop de overheid misbruik maakt van het vertrouwen en de be lastingcenten van de burger. Tegelijkertijd is het een anti-oorlogsverhaal, de draak die bestreden moet worden heet To-Tal-Krieg. De hoofdlijn van het verhaal is gebaseerd op de vroeg-middel- eeuwse Nibelungenlegende. Vandersteen heeft zich voor de mise-en-scene laten inspireren door films en decors van Wagner-opera's, maar ook door stadsgezichten en andere topogra fische voorstellingen. Ik was als kind gefasci neerd door die mise-en-scene. Eindeloos heb ik naar de plaatjes zitten staren, me verbaasd over vreemde ruimtelijke constructies en de afbeel dingen in me opgezogen. En dan was er natuurlijk nog een inspirerende, favoriete onderwijzer! In mijn geval heette hij Jos Baarendse, ik had hem in de tweede en de zesde klas van de lagere school. In Steenber gen, waar ik in de jaren '50 ben opgegroeid, bestond destijds nog de mooie traditie om on derwijzers aan te spreken met "Mesjeu" (monsi eur). Mesjeu Baarendse kon geweldig vertellen, vooral over geschiedenis. Naast zijn baan als onderwijzer volgde hij 's avonds en in het week end de opleiding tot geschiedenisleraar aan de Katholieke Leergangen in Tilburg. Mesjeu Baa rendse heeft mij definitief op het spoor van de geschiedenis gezet. En hoe is dat met u gegaan, beste lezer, toen u kind was? Hoe bent u in geschiedenis geïnte resseerd geraakt? Ik dacht altijd dat het strip verhaal een fenomeen was van mijn generatie, die van de Geboortegolf, maar ontdekte tot mijn verrassing dat ook één van de jongere leden van de redactie van De Waterschans als kind geïn spireerd was door De Ringelingschat! Die Ringelingschat ben ik kwijtgeraakt, ik had het boek uitgeleend en heb het nooit meer te ruggekregen, dat moet in 1968 zijn geweest. Veel later was Louis Weijs zo aardig om mij een origineel oud exemplaar uit zijn eigen collectie te schenken, ik ben hem er nog dankbaar voor. Mijn dierbare oude onderwijzer is in 2010 over leden. Twee jaar tevoren had ik hem nog een keer ontmoet, ik was ontroerd, het was voor het eerst sinds vijfenveertig jaar want hij was lang geleden naar Lieshout verhuisd. En nu is Ivan- hoe ook dood. Niets in dit ondermaanse, beste lezer, is van blijvende aard. Geschiedenis daar entegen is een vat waaruit we eindeloos kunnen putten en waaraan we ongelimiteerd plezier kunnen beleven! Jan Peeters, hoofdredacteur Dhr. J.F.J. van Buuren Alphen a/d Rijn Mevr. M.J.C. Giele Bergen op Zoom Dhr. G. van den Heuvel Bergen op Zoom Dhr. W.P. Huijgens Halsteren Dhr. A. Kapteyn Bergen op Zoom Mevr. A. Kommers Bergen op Zoom Mevr. D. de Koning Bergen op Zoom Mevr. A.C.M. Kuyper Bergen op Zoom Dhr. J.J. Peeters Bergen op Zoom Dhr. B.J.G.M. Sprengers Bergen op Zoom Mevr. J.M. Theunisse-Mesman Halsteren De uitgaven van de Geschiedkundige Kring kunnen mede tot stand komen dankzij het speciale lidmaatschap van de volgende bedrijven: DARVI BV P. JANSEN Installatie Techniek BV Taxi en toeringcarbedrijf DE KOCK Steenhouwerij DE KORT Grand Hotel en Résidence DE DRAAK - A Hampshire Classic De Waterschans 3 - 2017 FAUBTD NUMINE BERGA VICTRIX 110

De Waterschans | 2017 | | pagina 6