7 niet gericht aan de pastoor als privépersoon of aan de parochie die hij representeerde, maar aan de abdij. Heden ten dage ligt deze voormalige pastorie nog altijd op hetzelfde perceel aan de Molen straat en huisvest het gebouw het naar de abdij van Tongerlo vernoemde museum Tongerlohuys en het Historisch Informatie Punt (HIP). Er zijn weinig gegevens over de vorm van het oorspron kelijke gebouw in het begin van de zestiende eeuw. Het woord huysinghe of huysinge duidde in de zestiende eeuw vaak op een huis dat meer representatief was dan een eenvoudig, eenlaags woonhuis en dat vaak uit meerdere vleugels bestond en meestal rond een open ruimte ge schikt was.32 We kennen echter een afbeelding van de pastorie uit 1696, die een indruk geeft van de opstand en volumes (afb. 8, 9).33 Daarop zien we een hoofdvolume met twee haaks aan gebouwde vleugeldelen, zoals het er - volgens het vermoeden van Buijs en Veerman - sinds de herbouw en herstelling in de zeventiende eeuw uitzag.34 Bovendien duiden de genoemde aanwezigheid van een of meerdere kelders en de getekende gracht met brug en vrijstaande tuinmuur ook op een relatief ruim opgezet ge bouw. Ondanks dat de afbeelding wellicht een herbouw toont, kan het zestiende-eeuwse pand vergelijkbaar van opzet zijn geweest. Als gevolg van latere verbouwingen en herstel lingen (in de jaren 1612, 1762, 1971-1974 en 2016) is in het huidige pand nauwelijks nog de zestiende-eeuwse vorm te herkennen. De hui dige vorm is vermoedelijk basaal zeventiende- eeuws, met jongere onderdelen. In de zeven tiende eeuw werd het pand namelijk herbouwd. Onder het middendeel liggen aan de linkerzijde kelders die in hoofdlijn aansluiten op de plat tegrond van deze vorm. Onder de huidige linker vleugel, die omstreeks 1800 werd toegevoegd, liggen ook twee kelderdelen en funderingen, maar die vallen niet geheel met de plattegrond samen, wellicht omdat ze ouder zijn. Op basis van dergelijke summiere gegevens is het lastig om een indruk te krijgen van de zestiende- eeuwse situatie. Het is zeer wel mogelijk en logisch dat de pas toor in zijn eigen woning de beschikking heeft gehad over een eigen kapel, zeker wanneer het een pastorie, dus een pand in eigendom bij de abdij betrof. Een glas-in-loodvenster werd V? f <2 i Afb. 7. Rekeningpost uit 1539 betreffende een brand in Roosendaal. West-Brabants Archief, Archief Raad en Rekenkamer, beeld auteur. ti. De Waterschans 4 - 2017 170

De Waterschans | 2017 | | pagina 18