wilde zijn schuld vereffenen door zijn goederen te ver Zuidzijde Heven kopen, maar de schuld die hij had van de wijnimpost Hier woonde een zeilmaker van w«e de naam onbekend is, Omdat hij de enige zeilmaker van de Fortuinstraat 5 en 7: Den Moyses en De Witte Duif stad was, vroegen de schippers en de markiezin Huis van Cornelis de Clerck, zijdekoopman, oud- hem om terug te komen nadat hij was gevluoht. burgemeester, oud-schepen en leider van de protes- v tantse gemeente, en zijn vrouw. Bij hen woonde ook zijn neef en nicht en haar moeder Mayken in. Lievevrouwestraat 22 en 24: Het Prieel van Rozen en De Groene Tente Molstraat 13 en daarnaast: Cronenborch en Drie Koningen Samen met een huisje op de Scholiersberg bezit van Geert Willemszoon, lintwerker. Grote Markt 33: De Granaatappel Frans Bosschaerdt, alias Spaerpot, woonde hier. Hij kwam vaak met een predikant op het stadhuis. Toen hij en zijn vrouw naar Engeland vluchtten, liet Spaerpot zijn goederen verkopen door zijn halfbroer, maar ze brachten nog geen 16 of 20 gulden op. Hoogstraat 22: De Gulden Berg Huis van Mr. Jasper Vosbergen, oud-schepen, die een predikant uit Genève naar Bergen op Zoom haalde. Bosstraat, tegenover De Kroon (19-21) en naast het Gulden Paard Willem de Verver, bijgenaamd De Engelsman woonde hier. Zijn vrouw vroeg haar overbuurvrouw uit De Zeerid der (nr. 17} eens mee te gaan naar de hagepreken, hetgeen deze beleefd heeft geweigerd. Hoogstraat 19 of 23? Joris Kettly, Engelsman, woonde tegenover Jasper Vosbergen en werd door hem en Cornells de Clerck ingeleid in het protestantisme. Als de vrouw van zijn moeder niet nog had geleefd, was hij al veel eerder naar Engeland vertrokken. Plattegrond van de bekende huizen van gevluchte Bergenaren, 1567-1573. Wanneer de exacte locatie onbekend is, is een stip op het midden van de straat of het plein gezel. Van onschatbare waarde voor de identificatie is geweest: Willem van Ham en Cees Vanwe- senbeeck, Gids voor Oud Bergen op Zoom. Antwerpen en Haarlem 1983. Kremerstraat 30-32: De Kemele en aangrenzend huisje Jasper Janszoon, ober in De Voetboog op de Grote Markt (waar nu theater De Maagd staat) liet hier zijn vrouw en kinderen achter toen hij naar Engetand vertrok. Fortuinstraat 20: De Grote Struys Huurwoning van Adriaan de Koster, Zijn huisbazin

De Waterschans | 2017 | | pagina 26