KEURT i ARBEYDERS, Het ordonnantieboek bevat veel interessante be sluiten die inzicht geven in de manier van wer ken van het gilde. Zo mocht er niemand dobbe len met teerlingen of kaart spelen binnen een afstand van één roede van de blauwe steen. Verder staan er veel bepalingen in over hoe men met de eigendommen van het gilde en met het beheer van het gildehuisje om moest gaan, bijvoorbeeld dat men niet mocht schelden in het huisje, maar ook dat men niet zijn behoefte mocht doen of mocht wildplassen bij de blauwe steen. Dat men geen tabak mocht "zuigen" tijdens het werk. Maar ook dat men de kachel niet mocht stoken vóór Sint Andriesdag (30 no vember).12 Er speelden soms ook discussies op over de verdeling of uitvoering van het werk. Het gilde- bestuur moest dan de knoop doorhakken. In 1762- 1764 speelde er een dergelijke kwestie, toen Adriaen de Bel, gezworen wijnwerker en tevens suppoost van het arbeidersgilde, voor de andere bestuursleden van het gilden werd gedagvaard. Hierbij was een rol weggelegd voor Philip Adamse Pikaar, die als gezworene op de gildekom van 1746 staat vermeld. Het ging hier om de kwestie van de dubbelrol wijnwerker en lid van het arbeidersgilde. Een dergelijke dub- VAX DE Afb. 7. Keur van het Arbeyders of Cordewagencruyersgitde, collectie West-Brabants Archief, foto Cees Vanwesenbeeck. r 1721, foto Endlich Haarlem, 2012. Afb. 6. Kom met één oor, Jacobus Johannes Dreux, Rotterdam 1747. Foto Museum Rotterdam. 187 De Waterschans 4 - 2017

De Waterschans | 2017 | | pagina 35