Kroonleden Conservator Johanna Jacobs en markiezin-keurvorstin Elisa beth Auguste, foto Ans Goorden. voor de museumcollectie. Johanna is ook actief geweest in onze vereniging, de Geschiedkundige Kring, als voorzitter, als redactielid en als hoofd redacteur van De Waterschans. Ze is van groot belang geweest voor de ontwikkeling van beleid voor het museum, de Kring en ons kwartaaltijd schrift. Johanna heeft zich zodoende zeer ver dienstelijk gemaakt voor de verspreiding van de kennis van de geschiedenis van onze stad, voor de beleving daarvan en voor de stimulering van geschiedkundig onderzoek. Ik heb Johanna van nabij meegemaakt en gezien hoe ze met een ongelooflijke passie en persoonlijke inzet haar werkzaamheden heeft vervuld. Altijd, in elke situatie, zonder uitzondering. Als belangrijkste prestatie van Johanna Jacobs beschouw ik de herinrichting van het museum die plaatsvond in de periode 2007-2009. Het centrale thema was de geschiedenis van Bergen op Zoom, terecht, zoals boven vermeld, omdat juist die geschiedenis het element is waardoor Bergen zich onderscheidt van vergelijkbare steden in Nederland. Het Markiezenhof be schikt niet over een rijke collectie. In Johanna's herinrichting van 2007-2009 was er maximaal gebruik gemaakt van de mogelijkheden die de beperkte collectie bood en ook van het beperkte budget dat door de gemeente ter beschikking was gesteld. Het resultaat was zonder meer ge slaagd. In het museum kreeg je een fraai, goed doordacht en goed uitgewogen beeld van de be langrijkste aspecten van de geschiedenis, zowel die van onze stad, als van de Bergse markiezen. Zodoende fungeerde het Markiezenhof als een fantastisch uithangbord voor de gemeente. Dat die nieuwe inrichting ook effectief was, bleek uit de enthousiaste reacties van talloze bezoekers. Beste Johanna, je gaat je nu op landelijk ni veau bezig houden met de bescherming van architectuur en kunst uit de periode direct na de oorlog. De redactie dankt je voor je werk, al deze jaren, voor de stad, voor het museum en voor de Geschiedkundige Kring. Veel succes en het ga je goed! Tenslotte, beste lezer, rest mij nog om u en de uwen namens de redactie alle goeds toe te wensen voor 2018. Zalig Nieuwjaar! Jan Peeters, hoofdredacteur De uitgaven van de Geschiedkundige Kring kunnen mede tot stand komen dankzij het speciale lidmaatschap van de volgende bedrijven: DARVI BV P. JANSEN Installatie Techniek BV Taxi en toeringcarbedrijf DE KOCK Steenhouwerij DE KORT Grand Hotel en Résidence DE DRAAK - A Hampshire Classic De Waterschans 4 - 2017 FAÜSTD NU MINE BERGA VICTRIX 158

De Waterschans | 2017 | | pagina 6