Hofzaallezingen 2018 Voor de negentiende keer zal er een reeks van vier lezingen worden georganiseerd over de cul tuurhistorie van Bergen op Zoom en de regio. De lezingen worden gehouden in de Hofzaal van Het Markiezenhof te Bergen op Zoom en wor den georganiseerd door de Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom, Museum Het Markiezenhof, de Heemkunde kring Halchterth en het West-Brabants Archief Dinsdag 6 maart 2018 Kitty de Leeuw: Je bent jong en je wilt wat! Jon gerenculturen in Noord-Brabant in de jaren 1960 Vanaf circa 1955 kwamen er overal in Neder land jongerenculturen van de grond. Jongeren reden rond op brommers, hingen rond op straat of bij cafetaria en ijssalons, kochten grammo foonplaten met popmuziek, gaven zich over aan vreemdsoortige nieuwe dansen in de dancing of de jongerensoos, bezochten concerten van hun favoriete muzikanten, droegen opvallende haar dossen als kuiven, suikerspinnen, jazz-sikjes en beatle-haar en kleedden zich duidelijk anders dan hun ouders. Niet alle jongeren waren hier even druk mee bezig, maar het was wel een herkenbare trend. Waar kwamen die jongerenculturen vandaan? Waarom kwamen ze in die tijd op? Welke jon gerenculturen waren er en wat hielden ze in? Welke kledingstijlen, muziekvoorkeuren, kunstuitingen, films, lectuur, activiteiten, om gangsvormen en levensfilosofie omarmden ze? Hoe verhielden de aanhangers daarvan zich tot elkaar en tot de wereld daar buiten? In deze lezing wordt in woord en vooral ook in beeld een antwoord gegeven op al deze vragen. Daarnaast wordt toegelicht waarom jongerenculturen nu eigenlijk zo aantrekkelijk zijn voor de aanhan gers daarvan en welke betekenis ze hebben voor de samenleving als geheel. Dinsdag 13 maart 2018: Wout Huijgens en Corneel Droogers: 200 jaar Antoniusmolen in Halsteren Aan de Halsterseweg ten noorden van de stad Bergen op Zoom verheft zich sinds 1817 de mo len Sancto Antonio, of in de volksmond de An- toniusmolen. De molen is tot aan het overlijden van molenaar Frans Moerland in 2011 in bedrijf gebleven. Sinds de meest recente restauratie is de molen weer maalvaardig ten behoeve van consumptieproducten. Sindsdien wordt er re gelmatig gemalen door de vrijwillige molenaar Corneel Droogers. Tijdens deze lezing gaat u op bouwhistorische verkenning door deze monu mentale molen. Afb. 1. De Antoniusmolen gezien vanaf de Halsterseweg, foto 2017. 161 De Waterschans 4 - 2017

De Waterschans | 2017 | | pagina 9