"Dilectissime Godefride, Een onbekende brief van Jacob Baselius Jr. uit 1599 Jan Peeters en Jaap Dekker Een brief van Baselius Wie de naam Baselius hoort, denkt meteen terug aan het openluchtspel dat in de jaren 2006-2008 verschil lende malen is opgevoerd in Brugge en in Bergen op Zoom. Het was een productie die gedragen werd door grote aantallen enthousiaste amateurs. Aan de Bergse kant lag de organisatie in handen van de Stichting de Vierschaar. Het verhaal was gebaseerd op historische gegevens, het thema was het leven van dominee Jacob Baselius. Half januari van dit jaar werd Jan Peeters door tand arts en kunstkenner Jeroen Dikkes opmerkzaam ge maakt op een document uit 1599 dat te koop was en Afb. 1. Kostuum van de acteur die de rol van Baselius speelde in 2006-2008, collectie Stichting Historische Kos tuums (HIK), Bergen op Zoom. In de historische werkelijkheid was er sprake van twee personen: een vader en een zoon die beiden Jacob Baselius heetten en beiden predikant waren. Beiden waren aanvankelijk werkzaam in Brugge, la ter in Bergen op Zoom. Om de structuur van het ver haal niet al te ingewikkeld te maken, waren beiden in het toneelstuk samengevoegd tot één figuur. Ds. Jacob Baselius en zijn zoon ds. Jacob Baselius Jr. hebben een belangrijk aandeel gehad in de vroege organisatie van de protestantse kerk in Nederland. Beiden speelden ook een belangrijke rol tijdens de belegering van Bergen op Zoom door Parma in 1588. De uitvoering van Baselius die plaatsvond op dins dagavond 2 mei 2006 werd bijgewoond door Koningin Beatrix. Haar bezoek was een grote eer voor onze stad en vormde een belangrijke erkenning voor de inzet van de vrijwilligers van De Vierschaar. Met haar aanwezigheid als protestantse vorstin bracht de ko ningin ook hulde aan de nagedachtenis van die be langrijke en historische Bergse predikanten van het eerste uur. Dominee Baselius Jr. was goed bevriend met Prins Maurits, de voorganger van de koningin in het verre verleden. Ook als erfgename van die Prins, die Bergen op Zoom twee keer bevrijdde van een Spaanse belegering, was koningin Beatrix aanwezig bij Baselius. De Waterschans 1 - 2018 18

De Waterschans | 2018 | | pagina 18