De auteur van de brief De ontvanger van de brief ckaerts, die hier aanwezig is: de briefbezorger dringt aan en geeft me nauwelijks de tijd om deze brief naar jou te schrijven en nog een naar mijn echtgeno te. Er is geen nieuws, de vijand doet niets en ook de nieuw aangekomen troepen zijn rustig. Zij schijnen de komst af te wachten van de graaf van Hohenlohe met zijn Duitse soldaten. Vaarwel beste Godefridus. Groet je zwager en beide zussen. In zeer grote haast, Zaltbommel, 21 juni 1599 Van harte de jouwe, Jacobus Baselius Junior" Jacobus Baselius Jr. (vermoedelijk Brugge circa 1560 - Bergen op Zoom 1604) studeerde van 1579 1581 theologie in Leiden en werkte vervolgens korte tijd in Brugge, Brussel en in Enkhuizen.4 In 1586 werd hij als predikant aangesteld in Bergen op Zoom, waar zijn vader Jacobus Baselius Sr. al sinds 1583 even eens als predikant werkzaam was. In 1588, tijdens de belegering door Parma, toonden vader en zoon Baselius een grote inzet. Hun belangrijkste prestatie was dat zij er de moed in wisten te houden bij de be volking. Op zekere zondag nam ds. Baselius Jr. na de preek een spade ter hand en leidde zijn gelovige kud de naar een vestingwerk dat nog in aanleg was. Ook was hij actief als verpleger van gewonden.5 In de jaren na de belegering speelde Baselius Jr. een belangrijke rol in de opbouw van de gereformeerde gemeenschap en de reformatie van het maatschappelijk leven in Bergen op Zoom. Behalve predikant was hij ook rector (hoofd) van de Latijnse school en wist na verloop van tijd te bewerkstelligen dat er stedelijke studiebeurzen werden ingesteld voor toekomstige studenten. Base- lius Jr. speelde de hoofdrol bij de oprichting van een protestants weeshuis in Bergen op Zoom. Ten gevolge van de oorlog waren er talloze arme weeskinderen in de stad die niet goed konden worden opgevangen, zo dat er een grote behoefte bestond aan een dergelijke instelling. Het duurde van 1591 tot 1597 alvorens het weeshuis kon worden gerealiseerd. In 1597 en 1598 reisde Baselius door het hele land om overal geld op te halen voor het Bergse weeshuis. Hij wist bijna 10.000 gulden bijeen te brengen, voor die tijd een enorm bedrag. Naast zijn werkzaamheden in Bergen op Zoom was Baselius Jr. ook actief in de opbouw van de protestantse kerk in Nederland. Zo komen we hem onder meer tegen bij synodes in Edam in 1586 en in Gorinchem in 1595. In de loop van de tijd zijn er vanuit Amsterdam verschillende pogingen gedaan om p ima Afb. 4. Godefridus Cornelisz Udemans, ets en gravure naar een geschilderd portret door Johannes Sarragon, 1635. Col lectie Zeeuws Archief, Middelburg. hem weg te halen uit Bergen op Zoom. Baselius zelf wilde eigenlijk het liefst terug naar Brugge, waar hij was opgegroeid. Maar zover is het nooit gekomen, hij overleed in onze stad in 1604. Van dominee Baselius Jr. bestaat er geen portret, we weten niet hoe hij er uit zag. Wat we ook niet wisten, was dat Baselius de mentor is geweest van Gode fridus Cornelisz, dominee Udemans, zoals duidelijk wordt uit de tekst van deze juist ontdekte brief. Bij de ontvangst van de brief, eind juni 1599, stond de jonge Godefridus Cornelisz Udemans (Bergen op Zoom 1581 of 1582 - Zierikzee 1649) aan het begin van zijn loopbaan als predikant.6 Hij had juist zijn eerste preek gehouden voor de classis van Tholen- Bergen op Zoom en was beroepen (gevraagd) door de gezamenlijke gemeenten van Haamstede en Burg op Schouwen-Duiveland. Van Haamstede werd hij korte De Waterschans 1 - 2018 22

De Waterschans | 2018 | | pagina 22