Dominee Marcus Thomas Danckaerts De echtgenote in 1620 zelf vader werd van een tweeling, Johanna en Cornelis.17 Kennelijk was er in de familie Udemans een gen aanwezig dat tot tweelingen leidde. Schutte vermeldt in zijn genealogie behalve Heylken nog twee andere zussen van Godefridus: bovenge noemde Digneken en Lynken. Welke van de twee Baseüus aan het eind van zijn brief bedoelt, is niet duidelijk. Marcus Zuerius was de assistent van Baseüus, sinds 1590 als ondermeester op de Latijnse school en la ter als tweede predikant van Bergen op Zoom.18 Net zoals Godefridus Cornelisz, zal ook Zuerius aanvankelijk een leerling zijn geweest van Baseüus. Op initiatief van Baseüus werd Zuerius sinds 1590 opgeleid tot predikant, aanvankelijk door Baseüus zelf. Van 1591-1592 studeerde Zuerius theologie aan de universiteit van Franeker. Op voorspraak van Baseüus had hij daarvoor een beurs ontvangen van het stadsbestuur. Hoewel hij nog langer had wil len doorstuderen, werd hij in 1592 teruggeroepen naar Bergen op Zoom en aangesteld tot tweede predikant.19 Deze functie vervulde Zuerius van 1592 1603. Van Baseüus nam hij in 1595 voor korte tijd de leiding over van de Latijnse school.20 In 1598 stelde Baseüus voor dat Zuerius een bedelreis zou maken door de Republiek om extra geld bijeen te brengen voor het Protestants Weeshuis.21 Na het overlijden van Marcus Zuerius in 1603 werd hij opgevolgd door Jacobus Zuerius, vermoedelijk zijn broer, die het ambt vervulde tot 1614.22 Thomas Danckaerts was een Bergse lakenkoopman aan het eind van de zestiende en het begin van de zeventiende eeuw. Op 10 september 1601 was hij getuige bij de doop van Cornelis van Ferny.23 Marco Vermunt noemt hem als koper van het huis De Ba- lanche (Fortuinstraat 3) op 15 februari 1602.24 In een minuutakte van notaris Anthonius MoUeman van 29 juni 1615 wordt Danckaerts vermeld als overleden.25 Baseüus schrijft dat hij dominee Marcus antwoord zal sturen "via Thomas Danckaerts, die hier aan wezig is." "Hier" is Zaltbommel, uit die plaats is de brief verzonden. Waarom Danckaerts in Zaltbom mel was, is niet duidelijk. Was hij er om zakelijke redenen, of heeft hij meegeholpen om die vesting stad in de Bommelerwaard te verdedigen tegen de Spanjaarden? In mei 1599 werd Bommel tamelijk onverwachts aangevallen door een Spaans leger onder Mendoza. Ten gevolge van bezuinigingen door Afb. 5. Prins Maurits in 1608, olieverfschilderij, atelier Van Miereveld. Collectie Chateau de Versailles. de Staten-Generaal had Prins Maurits niet genoeg soldaten om de stad te verdedigen. Hals over kop zijn er toen overal uit het land mensen naar Zalt bommel vertrokken om de verdediging bij te staan. Een andere Bergenaar die daar op dat moment aan wezig was, was Marcelis Backx.26 Maar in tegenstel ling tot Danckaerts was hij beroepsmilitair, hij was officier bij de cavalerie. Zijn er misschien leden van de burgerwacht uit Bergen op Zoom naar Zaltbom mel gegaan, was Danckaerts lid van de toenmalige Borgerij? De belegering werd door de Spanjaarden opgeheven op 13 juni, dus Danckaerts zou "een of twee dagen" na 21 juni zonder problemen kunnen terugkeren naar Bergen op Zoom, zoals Baseüus in zijn brief suggereert. Baseüus schrijft over de grote haast waarin hij moet schrijven, naar Godefridus, maar ook naar een in de Latijnse tekst niet nader gedefinieerde "uxor", echtgenote. Daarmee zal niet een eventuele echtge- De Waterschans 1 - 2018 24

De Waterschans | 2018 | | pagina 24