De brief als historisch document Het belang van de brief van Jacobus Baselius Noten situatie is rustig". En opnieuw: groeten aan de familie. Regels 11 - 13 bevatten ook een retorische driede ling, nu eindigend in een climax. Elk van de drie ele menten begint met "debeo" (ik ben verschuldigd) en elk element bestaat uit twee delen. Ondanks grote haast was Baselius dus toch in staat om zijn brief volgens de regels van de retorica sa men te stellen. Het is opnieuw een aanwijzing dat ds. Baselius een degelijke humanistische opleiding moet hebben ontvangen en beschikte over een goe de beheersing van de literatuur der klassieken. Omdat het begraafregister van de Protestantse ge meente van de periode rond 1599 verloren is gegaan, was het jaar van overlijden van Janneke Adriaens de Vriese, de moeder van Godefridus, niet bekend en kon Schutte dit ook niet vermelden in zijn genea logie van het geslacht De Vriese.34 Dankzij de brief van Baselius weten we nu dat zij gestorven moet zijn tussen 15 mei en 21 juni 1599. In biografieën van Baselius en Godefridus Udemans wordt er nergens vermeld, althans niet voor zover wij weten, dat de twee predikanten elkaar gekend hebben, dat ze goed bevriend waren en ook niet dat Godefridus zijn theologische loopbaan is begonnen als leerling of protegee van Baselius. Kennelijk was die vriendschap een onbekend fenomeen en zodoen de wordt deze nu door de ontdekking van de brief als een nieuw historisch element aan beider levensver haal toegevoegd. Ook schept de brief helderheid over een aspect van Baselius' werkzaamheden in 1599 waarover ondui delijkheid bestond. In bronnen was er sprake van dat hij als legerpredikant had opgetreden, maar het was niet bekend hoe en waar. Dankzij de brief weten we nu dat Baselius in de zomer van 1599 in Zaltbommel was, toen deze stad werd belegerd door Mendoza. Bij die gelegenheid zal Baselius de rol van legerpre dikant hebben vervuld. Het moge duidelijk zijn dat de brief historisch van waarde is: hij is de bron voor drie historische feiten die tot nog toe niet bekend waren. Wat is nu het belangrijkste van deze brief van Jaco bus Baselius Jr.? Zijn het de literaire kwaliteiten of de nieuw ontdekte historische gegevens? Naar onze mening is het grootste belang in een ander aspect gelegen. Baselius kennen we in de eerste plaats als de grote regelaar en organisator. Wat we van hem weten, weten we vooral uit documenten óver de pre dikant. In deze brief echter spreekt Baselius zelf en wel op een heel persoonlijke manier. Hier leren we hem kennen van zijn menselijke en pastorale kant. Godefridus moet erg aangeslagen zijn geweest door het overlijden van zijn moeder. Baselius probeert zijn jonge ambtsgenoot te troosten en moed in te spre ken. De brief geeft een heel direct beeld van de wijze waarop de predikant pastorale zorg bedrijft, "als een herder voor zijn schaap." Het belangrijkste van deze brief is dat in de woorden en de zinnen van de tekst de persoon van die Bergse predikant uit het verre verleden voor onze ogen tot leven komt. 1 De auteurs danken de heer en mevrouw Jeroen en Marja Dikkes-Stompé in Hoorn (N-H) voor de tip en voor hun behulp zaamheid bij de verwerving van het document voor Bergen op Zoom. Evenzeer danken de auteurs ds. Willem Vermeulen voor zijn inspanningen om de brief voor onze stad te verwerven en te behouden alsmede de regenten van de Stichting het Protes tants Weeshuis te Bergen op Zoom voor de aankoop. 2 Godefridus Cornelisz voegde pas op latere leeftijd aan het patroniem Cornelis of Cornelisz (zoon van Cornelis) zijn fami lienaam Udemans toe. 3 Baselius Jr. studeerde theologie in Leiden van 1579-1581. 4 Over Baselius Jr., zie onder meer: H. Visscher, L. A. van Lange- raad, Hetprotestantsche vaderland. Biographisch woordenboek van protestantsche godgeleerden in Nederland, I, Utrecht 1907, pp. 328-332; T. Nauta, "Baselius minor, Jacobus", in: C. Hout man (red.), Biografisch lexicon voor de geschiedenis van het Ne derlands protestantisme, 2, Kampen 1983, pp. 43-44; E. Haitsma Mulier, A. van der Lem, Repertorium van geschiedschrijvers in Nederland 1500-1800, Den Haag 1990, no. 30: Baselius, Jacobus. Zie vooral ook de buitengewoon informatieve dissertatie van Charles de Mooij, Geloof kan Bergen verzetten, reformatie en ka tholieke herleving te Bergen op Zoom, 1577-1795, Hilversum 1998 (proefschrift KUN 1998), verschillende plaatsen, in het bijzonder pp. 196-197, 207-210, 223-226 en 243.. 5 Baselius schreef twee boeken over de belegering en de ge beurtenissen daar omheen: De obsidione Bergopzomii, ad eius urbis senatum commentarius, Bergopzomii 1603 (De belegheringhe van Berghen opten Zoom; beschreven ende den eersamen raedt der voorsz stadt toeghey- ghent, Bergen op Zoom 1603); Historisch verhael inhoudende sekere notable explooten van oorloge in de Nederlanden, sedert het oprechten van de compa- nien der heeren gouverneurs ende ritmeesteren van Paulus en Marcelis Bax, Breda 1615 (postuum gepubliceerd). 6 Over Udemans, zie onder meer Huib Uil op www.zierikzee- monumentenstad.nl/udemans_godefridus en https://nl.wikpedia. org/wiki/godefridus_Cornelisz_udemans 7 Beknopte bibliografie van Godefridus Cornelisz Udemans: Geestelick compas, dat is nut en nootwendich bericht voor alle zee-varende ende reysende luyden etc., Dordrecht 1624. Hemels-belegh, dat is: geestelijcke maniere van oorlogen om den hemel in te nemen, Dordrecht 1640. Een salich nieuwe jaer, dat altijdt duert, ende nimmermeer oudt en wordt etc., Zierikzee 1640. Corte ende duydelicke verclaringe over het Hooge-liedt Salomo, Dordrecht 1643. De laetste basuyne, dat is, getrouwe waerschouwinghe onses De Waterschans 1 - 2018 28

De Waterschans | 2018 | | pagina 28