al in de middeleeuwen bestond. Dat zou de aanwezigheid van vijftiende-eeuwse documen ten in het familiearchief kunnen verklaren. De brief van mevrouw Lejeune uit 1747 zal dus uit dat archief afkomstig zijn geweest en moet ge adresseerd zijn geweest aan een vriendin in de familie De Bère. Aan de hand van de stamboom van de familie De Bère was al snel duidelijk wie daarvoor het meest in aanmerking leek te komen. Naar alle waarschijnlijkheid betrof het Maria Adriana de Bère-Dumont (1686-1747), sinds 1 726 de we duwe van Henri de Bère. De afzender en de ontvanger van de brief De afzender was Maria Rupertus, dochter van Jacobus Rupertus, burgemeester van Bergen op Zoom. Zij trouwde op 2 augustus 1 729 met Jacques Lejeune, die toen 31 jaar oud was. Hij was aangesteld als substituut-ontvanger van de verpondingen in Bergen op Zoom. Zowel van vaders als van moeders zijde waren zijn voor ouders verdreven Hugenoten, afkomstig uit het zuiden van Frankrijk. Door dit huwelijk legden vinden van de oorspronkelijke brief, mogelijk bestaat hij niet meer. Het heeft echter wel een hypothese opgeleverd die een logische verkla ring biedt voor de geschiedenis van het docu ment, voor zover deze aan ons bekend is. Pauline Andriessen was van geboorte een Van Gorkum. Haar grootvader was Jan Egbertus van Gorkum (1780-1862) die evenals Cyprianus de Bère verbindingsofficier was tijdens de En gelse aanval op Bergen op Zoom in 1814. Jan Egbertus was getrouwd met Jacoba de Bère (1787-1849), een dochter van Cyprianus. Lex de Jongh, de geschiedschrijver van de familie De Bère, vertelde me dat een groot deel van het familiearchief van de De Bère's via Jacoba ver erfd was in de familie Van Gorkum. Langs deze weg zullen de betreffende documenten over de geschiedenis van Bergen op Zoom, waaronder de brief, bij Pauline terecht zijn gekomen. Im mers, Jan Egbertus van Gorkum kwam zelf uit Arnhem, terwijl de De Bère's al sinds het eind van de zeventiende eeuw in West-Brabant woonden. Zij hadden zich het landgoed de Das senberg verworven (onder Steenbergen), dat Afb. 2. Maria Adriana de Bère-üumont, olieverfschilderij door onbekende kunstenaar, mogelijk 1709. Collectie Stichting Lach de Bère. Afb. 3. Klein Venetiën (Hoogstraat 27), herbouwd na 1752, foto Ton Putter. De Waterschans 1 - 2018 32

De Waterschans | 2018 | | pagina 32