0 Jacques en Maria de grondslag voor een welge stelde familie van hoog aanzien.10 In 1747 waren zij achttien jaar getrouwd en gezegend met twaalf kinderen, zeven meisjes en vijf jongens. De vermoedelijke geadresseerde was Maria Adriana de Bère-Dumont, dochter van Jacobus Dumont en Margaretha de Haze.11 Maria was geboren in Bergen op Zoom op 4 juni 1686. Ge zien de naam Dumont, betreft het hier een van oorsprong Franse of Waalse familie. In juli 1709 trouwde Maria Dumont met Henri de Bère in de Waalse kerk te Bergen op Zoom.12 Henri de Bère was een belangrijke en invloedrijke man in de stad en op het Prinsenhof (Markiezenhof).13 Henri en Maria zijn bijna zeventien jaar ge trouwd geweest en werden gezegend met negen kinderen, van wie er zes binnen enkele maanden na hun geboorte zijn overleden. Slechts twee dochters en één zoon bereikten de volwassen leeftijd.14 Henri de Bère, Maria's echtgenoot, overleed in Bergen op Zoom op 26 maart 1726 en werd in Halsteren begraven. Ten tijde van de brief, in 1747, was Maria de Bère-Dumont dus een weduwe op de leeftijd van 61 jaar. Zowel de afzender als de geadresseerde van de brief woonden vóór 1747 beiden in Bergen op Zoom en zelfs vlak bij elkaar. Maria Adriana de Bère-Dumont woonde aan de Schoolstraat in het huis genaamd Vogelsank. Dit huis had een achteruitgang in de vorm van een koetshuis bovenaan de Hoogstraat.15 Dat vroegere koets huis is tegenwoordig een gewoon woonhuis, dat de naam draagt van Klein Venetiën (Hoogstraat 27). In diezelfde Hoogstraat woonde ook Maria Lejeune met haar gezin, maar dan onderaan, in de Drie Coningen en Roosenboom, nu Hoogstraat 12-14.16 Toen de Fransen in de zomer van 1747 Bergen op Zoom belegerden, was Maria Lejeune, net zoals vele anderen, de stad ontvlucht, naar Zeeland. In Vlissingen moet zij kort na de in name van de stad op 16 september een brief hebben ontvangen van Maria de Bère, haar vriendin en buurvrouw uit de Hoogstraat. Ook Maria de Bère was gevlucht, in eerste instantie naar Delft, later naar Zierikzee. Maria Lejeune beantwoordde het schrijven van haar buurvrouw op 30 september, dat is onze brief, en begon met "Mejuffrouw en veelgeachte vriendin". Uit de eerste zinnen van deze brief blijkt dat Maria blij was van haar vriendin een teken van leven Afb. 4. Jacques Lejeune, olieverfschilderij door Jean Hum bert, 1783, collectie Het Markiezenhof. Afb. 5. De drie Coningen en De Rosenboom (Hoogstraat 12 14), tekening van de situatie na de herbouw in 1752, collectie Ir. Jan Weyts. 33 De Waterschans 1 - 2018

De Waterschans | 2018 | | pagina 33