ners van de stad aanhielden en steeds heftiger werden. Maria Lejeune schrijft: "de meubels op sijn campagnes soo ook de menage, het huijs van boven met kogels doorschoten". Allereerst "sijn campagnes", dit kan het best worden om schreven met: "acties of aanvallen". Vervolgens "menage", dat kun je vertalen met zaken als "keukengerei", "huishouding", of "huisraad". Als je dit toepast en die woorden omwisselt, wordt de zin al iets duidelijker: "de meubels als gevolg van de acties soo ook het huisraad en huijs van boven met kogels doorschoten". Dan nog een oud Nederlands begrip of moeilijk woord: "reflecsies". Je zou dit het best kunnen omschrijven als een manier of menselijke ei genschap om ervaringen te begrijpen, te analy seren en er betekenis aan te geven. Als laatste "diffenderen" oftewel verdedigen, in dit geval: "trachten te behouden". Maar toch gebeurt het onvermijdelijke en klinkt er: "voortgaan, voort gaan, doden, doden!". Maria vlucht voor de tweede keer uit Bergen op Zoom "Mijn man, hoe swak nog, quam in de klee- ren en bragt mij agterom langs de wal aan de poort, die wij van ons volk beset vonden soo van infanterij als cavalerij. Egter drongen wij door de paarden ent volk heen en dofficiers ons kennende lieten mij per gratie nog door een spleetje van de poort uijt. Daar stond ik alleen op de brug en moest mijn waarde man in soo een swakke toestand in soo een ongeluckige stad laten, sonder een woort afscheijt te kon- nen nemen, soo kort was de tijt. Eijndelijk sag ik Bergsma nog uijtkomen. Die sijde: laat ons in gods naam gaan, dat wij uijt het geschut vant kanon sijn, dat aan deene sij nog speelde terwijl aan danderkant de stad gesurpreneert was. Wanneer dan door gods hand gelijd wierd, want soo moet ik het aanmerken en tot de plaats van de bleeke dood, vond ik daar al staan de gene raal Cronstrom en eenige officieren die wij nabij Afb. 8. De ruïne van de Grote Kerk gezien vanuit de Hoogstraat, tekening door Cornetis Pronk in de zomer van 1748, collectie Noordbrabants Museum. Vooraan links: de restanten van De drie Coningen en De Rosenboom, thans Hoogstraat 12-14. De Waterschans 1 - 2018 36

De Waterschans | 2018 | | pagina 36