II passeerden en wanneer ik omsag Liet ik een brandend sodom agter mij, siende verschijde huijsen in vlam opgaan, hoorde het geschut door de straten en sag aan d'anderkant van de stad daar de storm was op de wal ons volk met de vijand nog handgemeen. Wel een noijt vergetend gesigt en gedagten voor mij, dog 't schijnt ik moest nu een behoudend waar henen (zoeken) en na een wandeling van een uur of vier, moetende door d'inondatie van de polder altemaal over de dijken gaan tot aant boshooft over de schipbrug die daar gemaakt was en quam alsoo tot Tholen, vindende alle goede be kenden al op weg soodat ik almee van de laaste moet geweest sijn, als ook een meenigte van soldatenvrouwen die de handen wrongen en lamenteerden over het verlies van hunne mans, en gequeste aan hooft, aan arm, aan been ja sag selfs op weg de geest geven van elendige gequeste." Een uitgebreide toelichting op de vierde alinea: dat "de stad gesurpreneert was". "Gesurpre- neert" betekent hier vrij vertaald: "verrast" of "bij verrassing genomen". Alleen wordt daar in dit geval ook mee bedoeld: "verraden". De in woners van Bergen waren er van overtuigd dat de vesting door list en bedrog aan de Fransen was uitgeleverd. Jacques Lejeune wijst in een van zijn brieven in de richting van Adan, wan neer hij schrijft: "Het is hier geen mysterie meer, dat Adan in de armée der Franschen is: en ook hebben zij zulke goede correspondentie [contacten] in de stad, dat ze 's avonds om acht uren al geweten hebben, dat des nachts tus- schen den 16 en 17 een zware uitval gedaan zoude worden".19 Anderen beweerden dat de verantwoordelijkheid voor het verraad lag bij ontevreden officieren, of dat de slechte onder linge samenwerking binnen de verdediging hiervan de oorzaak was. Het garnizoen van de stad bestond immers uit bataljons van verschil lende nationaliteiten. Vervolgens beschrijft Maria Lejeune hoe zij voor de tweede keer de stad verliet. Ze vertrok niet vanuit de Hoogstraat, want het huis daar lag in puin, maar vanuit "het huis van mevrouw van Middelhoven" genaamd De Lantaerne of Den Oliphant (Fortuinstraat 23).20 Haar echtgenoot "bragt mij agterom langs de wal" en samen lie pen ze over het terreplein van het bastion Ginkel (Stulemeijerlaan) naar de Steenbergse Poort (achter 't Rijks).21 Ze gingen zeker niet door de Fortuinstraat en de Steenbergsestraat, want op datzelfde moment probeerden soldaten van de regimenten Saxen Gotha en Evertsen de Fransen in bloederige man-tot-man gevechten terug te drijven naar de Grote Markt. Het huis van me vrouw Van Middelhoven stond aan de westelijke zijde van de Fortuinstraat, waar voorheen de textielwinkel van Derwig Terken gevestigd was. Lejeune en zijn vrouw verlieten dit huis via het achterhuis aan de Potterstraat. Via de houten brug over de droge gracht ver liet Maria Lejeune zonder haar echtgenoot de vesting en werd vervolgens opgevangen door Bergsma, die haar naar Tholen moest begelei- Afb. 9. De Lantaerne of Den Oliphant (Fortuinstraat 23), het huis van mevrouw Van Middelhoven, foto circa 2010. 37 De Waterschans 1 - 2018

De Waterschans | 2018 | | pagina 37