CAT mijn eigen, kleine geschiedenis, te plaatsen tegen de achtergrond van het wereldgebeuren van toen. Precies vijftig jaar terug, in maart 1968, reed ik op mijn brommertje een paar keer in de week van Steenbergen naar Bergen. Het was een prachtige lente, ik weet het nog goed, het was warm, de bomen stonden in bloei, de zon scheen over de velden. Ik zat ik in de eindexamenklas van het gymnasium en we hoefden van de lera ren niet meer elke dag op school te zijn. Het was de bedoeling dat we ons thuis, in kleine groepjes, zouden voorbereiden op het eindexamen. In de praktijk kwam het neer op heel veel, wat tegen woordig heet, chillen en hangen en samen luiste ren naar platen van de Rolling Stones. En toen was het mei en werden we ineens be dolven onder een stortvloed van berichten, in de krant, op de radio, op tv, over de revolte van studenten en jonge fabrieksarbeiders in Pa rijs. Wat was daar aan de hand? We waren zelf studenten-in-spe en we begrepen er niks van. Wat we vooral niet begrepen, was de ongeloof lijke agressiviteit aan beide kanten. Er werd niet alleen gevochten rond de barricades, maar over en weer werden er zelfs mensen doodgeslagen. We hadden in Nederland juist de Provobewe ging gehad, die was ook niet helemaal zonder agressie, maar wel van een veel mildere soort. Het gistte in heel de westerse wereld in die jaren, vooral onder jongeren en niet alleen on der studenten. Ook in Amerika en in Engeland kwam men de straat op en in Tsjechoslowakije brak er in 1968 een in bloed gesmoorde opstand uit tegen het communistische bewind. De oorzaak van die wereldwijde beweging was een sterk, nieuw elan onder de jeugd, dat gevoed werd door romantische idealen van een gelukki gere en betere samenleving. Die talloze uitingen van verzet en protest hadden gemeen dat ze ge richt waren tegen onoprechtheid en hypocrisie, tegen versleten taboes en onterecht geclaimde autoriteit. De Parijse revolte van mei 1968 was van al die gebeurtenissen de belangrijkste. Mei '68 heeft een grote maatschappelijke impact gehad in Europa, de gevolgen zijn tot op de dag van vandaag merkbaar. De ideale wereld die de demonstranten destijds voor ogen stond is niet gerealiseerd, maar wel heeft er een herijking plaatsgehad van onze morele en sociaal-cultu rele normen- en waardestelsels. In die zin zou je kunnen zeggen dat in 1968 de geboorte plaats vond van de wereld waarin wij nu leven. Terwijl Europa in 1968 dus een mentale en culturele aardbeving doormaakte, werden in Meisjes van de Silver Match (fabriek van sigarettenaanstekers) in de rue St Jacques bij de massale vakbondsdemonstratie op 29 mei 1968. Foto Gilles Caron. 3 De Waterschans 1 - 2018

De Waterschans | 2018 | | pagina 3