hun vader ziek en in een ontredderde stad had moeten achterlaten? Thuis in Vlissingen aange komen, bereikte Maria echter alsnog het goede bericht dat Jacques op 23 september kans had gezien om de vesting Bergen op Zoom te verla ten. Dat ging als volgt: Lejeune bestelde in Ant werpen geld en twee koetsen, die op zaterdag 23 september in Bergen op Zoom arriveerden. Jacques Lejeune nam in de ene koets plaats, samen met de dominees Folkers en Janssen; in de andere koets stapten generaal-majoor Lewes en nog twee andere heren.25 Vervolgens verlieten zij de stad onder escorte van een aantal ruiters. Via Roosendaal reisden ze naar Moerdijk, waar ze op 24 september op de veer boot stapten. Jacques Lejeune vervolgde van daar zijn reis richting Zeeland, naar Vlissingen, waar hij op 29 september aankwam. De plundering "Maar waarde vrindin, hier moet mond en pen verstomd staan over het uijteijnde van die rampsaligen dag van overgaan. Geen half uur na mijn vertrek uijt de stad of de vijand was meester van deselve en eer het middag was, waren al de ingesetene soo mans als vrouwen tot opt naakte lichaam gefoeljeert en van al les geplundert selfs geen hemd aanhoudende en liepen dus als spectakels langs de straat. Hetgeen mijn man dog sijn hemd en rok heeft doen behouden, is het geluk geweest dat franse officiers rankontreerde, die hem sulks met het leven sauveerden en dat is het. Al papieren en al verwoest, de plundering heeft 24 uuren geduert, soodat in kelders of nergens iets verborgen is gebleven, ja selfs de generaals en de prinspa pieren en alles quijt, soodat men wel mag seg- De Waterschans 1 - 2018

De Waterschans | 2018 | | pagina 40