De wonderbaarlijke Maria van Halle als schakel tussen aartsbisschop Willem van Bergen en hoogleraar Justus Lipsius Bart van Eekelen De hooggeleerde Justus Lipsius, een van de meest vermaarde geleerden van zijn tijd, droeg zijn boek Diva Virgo Hallensis (De Heilige Maagd van Halle) op aan aartsbisschop Willem van Bergen- Grimbergen. Deze was een telg van een zijtak van de heerlijke familie van Bergen (op Zoom). Een persoonlijke brief getuigt van Willems dankbaarheid en van het belang van het werk van Lipsius. Ook laat de brief zien hoe men de authenticiteit van geloofsuitingen en van het boek waarborgde. Met behulp van deze brief wordt in dit artikel bekeken hoe de schrijver en de bisschop elkaar hiel pen en waarom beiden de ander nodig hadden. Willem van Bergen Willem van Bergen-Grimbergen (Antwerpen 1551-Kamerijk 25/27 april 1609), in het Frans Guillaume de Berghes en in het Latijn Guillel- mus de Berghis of Guilielmus de Berges, was heer van Grimbergen. Hij behoorde tot het huis Van Bergen of De Berghes, een zijtak van de familie Van Glymes, heren van Bergen op Zoom. De stamvader van deze tak was Filips van Ber gen, broer van Jan II metten Lippen, heer van Bergen op Zoom. Via hem is de helft van de heerlijkheid Grimbergen vererfd in de familie van Glymes. Leden van deze tak waren heer, later graaf en weer later prins van Grimbergen, omdat zij tot in de achttiende eeuw de helft van die heerlijkheid bezaten.1 Willem van Bergen was de zoon van Ferry van Glymes, heer van Grimbergen, en Anne de Stercke. Zijn invloed en nalatenschap zijn te danken aan zijn werkzame leven ten dienste van de katholieke kerk. Na gestudeerd te hebben in onder meer Leu ven, Padua en Rome en het behalen van het doctoraat in de beide rechtenstudies, had Wil lem een vruchtbare carrière binnen de katho lieke kerk. Door paus Gregorius XIII (Bologna 7 januari 1502-Vaticaanstad 10 april 1585, pontifi caat 1572-1585) werd hij benoemd tot huispre laat. Later werd hij naar Luik gestuurd, waar hij eerst kanunnik werd en later deken van het Sint Lambertuskapittel van de Luikse kathedraal.2 In Afb. 1. Portret van Willem van Bergen, ets en gravure, Jan Bap tist Jongelinck, circa 1710-1725. Collectie Rijksprentenkabiet. 71a.-- re Jihvir. 7>. 7>. t' uiffcóU ■ytrrj if rJTTVLVT De Waterschans 1 - 2018 8

De Waterschans | 2018 | | pagina 8