St üir &/r> '•s- ding) staat het gebied afgebeeld als een lang gerekt meer: de zogenaamde Scheurbroeken. Broek betekent hier: ven of veenmoeras. Bergen op Zoom was er mee bezaaid. De fougassen Tijdens de opgraving werd er vergeefs gezocht naar een derde onderaardse gang, tegenover de Meeussenstraat. Die moest precies in het hart van het ravelijn Wassenaar liggen. Achteraf bleek dit een domme fout, want op het Plan van d'onderaardse werken uit 1751 (zie noot 1), staat op die plaats weliswaar een lijntje getekend, maar volgens de legenda is dat geen tegenmijn- gang, maar een fougasse. Hiermee betreden we een nooit eerder onderzocht gedeelte van de Coehoornvesting. Fougassen waren ondergrond se mijnen die van een afstand werden ontstoken door een lont of vuurpijl. Ze werden ook wel fladdermijnen genoemd.5 Het konden gemet selde bakken zijn, maar ook eenvoudige kui len, waarin buskruit lag, of houten kisten met springladingen, bedekt door een lading stenen. Meestal werden de kleinere ovens genoemd en de grotere fougassen, een naam die afgeleid is van foco/focada, wat haardvuur betekent. De gro te, gemetselde variant was, net als de tegen- mijngang, een prefab onderdeel van de vesting en dus lang voor het beleg al aanwezig. Als de vijand in de buurt van de mijn een geschutstel- ling had geplaatst, werd de fougasse ontstoken vanuit de galerie majeure (ook wel moordgang genoemd) met een vuurpijl die door een stelsel van aardewerken buizen vloog. De klap die dit gaf, moet indrukwekkend zijn geweest.6 Op de kaart uit 1751 is maar één fougasse aan gegeven, maar dat is niet correct. Een kaart uit 1765, getiteld Plan van 't front van ravelijn Was senaar, laat namelijk de werkelijke situatie zien: niet één fougasse, maar een serie van zes, als een waaier onder het glacis tegenover het ra velijn Wassenaar.7 Deze kaart heeft een interes sant bijschrift: "Plan van 't front voor 't ravelijn Wassenaar, waarin aangetoond werd de plaats der mijnen aangelegt door den generaal Coe- hoorn, onder de glacij, welke van boven werden geladen door een daarop staande pijp gemaakt van stenen buijsen, in diameter 3 duim, ieder lang circa 18 duimen, en die van onderen uijt de gallerie major door een dito derwaarts strek kende steene pijp door een vuurpijl werden aan gestoken Üi'XittM11 Afb. 4. Detail van een kaart van de stad en omgeving met de aanvalswerken van het Franse leger. Het stukje teruggevonden loopgraaf ligt in het midden van de oranje cirkel. 55 De Waterschans 2 - 2018

De Waterschans | 2018 | | pagina 11