De fougassen zelf zijn als kleine rechthoekjes getekend. Eén ervan is omcirkeld. In de legenda staat: "Entonnoir der mijn welke op den 20 sep tember 1765 op ordres van haar edel mogende de heeren Rade van Staate der Vereenigde Ne derlanden in den 13 van 't selve jaar met een vuurpijl is aangestoken". Een entonnoir is een bomkrater. De fougassen werden van bovenaf geladen vanaf het glacis, via een verticale buis met een dia- meter van bijna 8 centimeter. Ze werden ontsto ken door een horizontale, soortgelijke buis van uit de galerie majeure. Een derde kaart in het Nationaal Archief beeldt dezelfde zes fougassen af, maar dan zijn er plotseling twee bomkraters. 8 In de legenda staat: "Fougasse gesprongen den 20 september 1765" en "Fougasse gesprongen den 8 juni 1766 in bijweesen van De reden om in die twee jaren een fougasse te laten springen, is nog onduidelijk. Mogelijk was het een test om te zien of het systeem nog functio neerde. In 1747 waren de mijnen niet gebruikt omdat de vijandelijke aanvallen verder zuid waarts plaatsvonden! Twee van de zes fougassen werden teruggevon den. De meest zuidelijke was nog volledig intact. Hij bestond uit een gemetselde kamer met een spitstongewelf, 1,60 bij 2,75 meter groot en bijna 2 meter hoog. De wanden waren 50 centimeter dik. Het vrij kleine kamertje in het midden was volledig met geglazuurde tegels bekleed. Daar bij is harde tras gebruikt. Bijzonder waren de pijpen waar de vuurpijl doorheen ging: steen goed cilinders van 45 centimeter lengte en 13 centimeter doorsnede, die in elkaar schoven. Ze zijn waarschijnlijk in het Belgische Raeren gemaakt. De buizen waren met leem aan elkaar gekleefd. Ook de fougasse was helemaal met leem bestreken, want vocht was de grote vijand FAUSTD NUMINE B ERG A VICTRIX Afb. 5. Overzicht van de opgraving met de loopgraaf als zwart zandspoor in het vlak (hier met rode lijntjes geaccentueerd). Foto Gemeentelijke Archeologische Dienst, Bergen op Zoom. Afb. 7. De nog complete fougasse met de buizen voor de vuurpijl. Foto Gemeentelijke Archeologische Dienst, Bergen op Zoom. Afb. 6. Kaart van het ravelijn Wassenaar (detail; a) met de zes fougassen komend vanuit de punt. De Waterschans 2 - 2018 56

De Waterschans | 2018 | | pagina 12