ren op aan, via welke de galerij met het maai veld van het lunet verbonden was. Verrassen derwijs bleek er van dit gedeelte over een leng te van 23 meter nog veel bewaard te zijn. De gewelven waren weliswaar verbroken, maar van de muren was nog ruim twee meter opgaand werk intact. Er waren twee trappen naar boven. Aan weerszijden sloten de 1,20 meter brede en meer dan 2 meter hoge galerijgangen aan, die nu voor het eerst in een opgraving goed in beeld kwamen. Ze bestonden uit doorlopende over welfde gangen met lemen vloeren, met aan de grachtzijde kleine overwelfde nissen van 1,90 bij 1,90 meter. In de muur langs de gracht bevon den zich per nis drie schietgaten, zodat de ver dedigers de gracht onder vuur konden nemen wanneer de vijand al tot daar doorgedrongen zou zijn. Intrigerend is de vondst van schietspleten in de tegenoverliggende muur, waar eigenlijk het zandlichaam van het lunet achter lag. Vanuit één van de trappen was een deuropening van halve stenen gemetseld, compleet met nooit gebruikte scharnieren, blijkbaar met de bedoe ling om hier ook een gang te kunnen graven. De grote angst van de verdedigers was namelijk dat de vijand zich meester kon maken van het gangenstelsel en het als aanvalswerk tegen de stad kon gebruiken. Daarom waren er om de 25 meter dwarsstukken in de galerij gemet seld waarin schietgaten zaten: zo kon de vijand steeds onder vuur worden genomen, ook als hij al in de gang was. De (nooit gegraven) gang aan de buitenkant van de muur was mogelijk een van de laatste redmiddelen om de vijand van buitenaf te kunnen beschieten. Van Coehoorn had niets aan het toeval overgelaten.10 Het lunet Overijssel Het aansluitende, zuidelijke deel van de galerie majeure kon pas onderzocht worden na de sloop van de gebouwen. Inmiddels was wel vastge steld dat de kazemat van het ravelijn Wassenaar tot een diepte van 3 meter was afgebroken. Dat deel lag buiten de parkeerkelder, werd niet be- FAUSTO NU M INE 5ERBA VICTRIX Afb. 14. Tekening van de plattegrond en het opgaande werk van de traptoren. Collectie Nationaal Archief. De Waterschans 2 - 2018 60

De Waterschans | 2018 | | pagina 16