Kroonleden eind van ons jubileumjaar voor iedereen be schikbaar via een speelse app, die ontwikkeld wordt voor de mobiele telefoon of tablet. Een ander onderzoek waarvan u nog veel zult horen, betreft de voor een belangrijk deel nog niet gepubliceerde inventarissen die gemaakt zijn, nadat alle bezittingen van de in Spanje overleden markies Jan IV van Glymes waren geconfisqueerd. Een aantal deskundigen van binnen en buiten onze regio buigt zich over dit historisch materiaal en naar verwachting zullen we veel meer te weten komen over bijvoorbeeld de inrichting van het Markiezenhof, over de kle ding, de boeken en andere bezittingen van de markies in de zestiende eeuw. Door een derge lijk onderzoek kan het kostbaarste monument van onze stad nog verder tot leven komen en de Geschiedkundige Kring overlegt met de onder zoekers over de publicatie van de onderzoeks resultaten. Tot zover een heel kleine greep uit de boeiende verhalen en ontsluierde geheimen die recen telijk de aandacht hebben opgeëist of dat bin nenkort zullen doen. En toen was daar ineens Het Boek. Een geheimzinnig zestiende-eeuws boek dat ontdekt was tijdens groot onderhoud aan het Markiezenhof. Toen het een fakeverhaal en een mediastunt bleek te zijn, werd er veront waardigd over geschreven in de pers, waarbij het opvallend is dat deze reacties pas kwamen toen het boek na wekenlange quarantaine ont huld werd. Ik weet niet hoe het u is vergaan, maar toen ik er voor het eerst over las, wist ik al wel gelijk zeker dat dit niet het boek was dat we nog zouden gaan missen op de inven tarislijsten van Jan IV van Glymes. De stunt die aandacht moest vragen voor het nieuwe muse umbeleid was mislukt, daar leken alle partijen het wel over eens, en zoals gebruikelijk vlogen de verwijten in het openbaar debat dat volgde alle kanten op. Het stadskantoor, de museum- kliek, de goedbetaalde beleidsfiguren, de wet houder, iedereen kreeg ervan langs, terecht of onterecht, voor het verspreiden van nepnieuws. Zorgelijker is het dat in de media niemand zich druk maakte over de boodschap waarvan Het Boek de verpakking moest zijn. Volgens het modieuze storytelling-concept Publiek Geheim - Geheim Publiek zal het nepboek gevuld gaan worden met verhalen die geschreven worden door een fabelfiguur, de zeeridder die sinds 1980 de gereconstrueerde toren bekroont. Maar wélke verhalen Bergen op Zoom op deze manier over zichzelf, over zijn erfgoed en roemruchte zonen en dochters wil vertellen, dat is voorals nog in nevelen gehuld. Misschien is het inmid dels een publiek geheim, maar ik heb het nog niet ontdekt. Ondertussen heeft u wellicht al wel de jubileum nieuwsbrief ontdekt in de envelop bij uw Water schans. We kijken daarin terug op een druk tweede kwartaal en u kunt ook kennisnemen van de activiteiten die deze zomer gepland staan. En het is natuurlijk nu ook de tijd dat u zich kunt opgeven voor het nieuwe schooljaar van de School voor Geschiedenis. Als u de open avond op 18 juni gemist heeft, vindt u de nodige infor matie natuurlijk ook op onze website. Ik wens u allen een goede vakantieperiode toe en hoop u weer treffen bij een van onze volgende activitei ten. Koert Damveld, voorzitter FAUSTD NUMINE BER0A VICTRIX De uitgaven van de Geschiedkundige Kring kunnen mede tot stand komen dankzij het speciale lidmaatschap van de volgende bedrijven: DARVI BV P. JANSEN Installatie Techniek BV Taxi en toeringcarbedrijf DE KOCK Steenhouwerij DE KORT Grand Hotel en Résidence DE DRAAK - A Hampshire Classic Lindhout schilder-vastgoedonderhoud 47 De Waterschans 2 - 2018

De Waterschans | 2018 | | pagina 3