naar mijn mening veel meer charme heeft dan iets dat keurig gerestaureerd is. Dit is natuur lijk in Bergen op Zoom wel het geval. Bergen op Zoom is een keurige, nette stad. Tenzij je de ach- terafstraatjes ingaat, zoals de St. Antoniusstraat, waar mijn atelier is. Dan zie je ook daar nog de panden waar de verf van eeuwen geleden nog opzit. Ik word ook wel gedreven om landschap pen en stadsgezichten vast te leggen en te bewa ren omdat ze anders geheel verdwijnen. Zo leg ik momenteel boerderijen in de omgeving vast, want in de afgelopen tien jaar zijn er daar al veel van verbouwd of verdwenen. Ik begrijp dat een boer een bedrijf draaiende moet houden, maar als kunstenaar kijk ik anders tegen veranderin gen in een (stedelijk) landschap aan." Beschouw je jezelf als een traditionele kunstenaar? "Ik maak graag werk dat ergens over gaat en ik streef altijd naar een bepaald niveau, maar ik beschouw mezelf niet als een echte kunstenaar. Ik vind mezelf meer een ambachtsman; iemand die beeldend werk maakt. Ik noem mezelf daar om ook niet graag kunstenaar, omdat mensen daarbij vaak een verheven beeld hebben. Ik zeg liever dat ik beeldend werk maak; dat maakt mij persoonlijk en mijn werk veel toegankelij ker. Wel vind ik het belangrijk om oorspronkelijk te zijn. Want wat vernieuwing betreft, is alles al gedaan. Er is met pindakaas op museumvloeren gesmeerd en er is met poep op doek gesmeerd, dus wat kan je nog doen om kunst nieuw te ma ken? Niets eigenlijk." Is er een verschil tussen de stadsgezichten die je van Bergen op Zoom maakt en die van andere plaatsen? "In principe niet, behalve dan dat ik in Bergen op Zoom woon en er dagelijks rondfiets. De beelden die ik dagelijks zie, komen vanzelf te rug in mijn werk. Toch probeer ik me niet teveel alleen op Bergen op Zoom te richten. Ik wil me niet beperken en alleen bekend staan als een vervaardiger van stadsgezichten van Bergen op Zoom. Voorstellingen van Bergen op Zoom druk ik nooit in spiegelbeeld af (een prent is altijd een spiegelbeeldige weergave van de drukplaat, DV), omdat ikzelf en de mensen in Bergen op Zoom bekend zijn met de stad. Het beeld zou dan niet correct weergegeven zijn. De kijkrich ting speelt echter ook een belangrijke rol in hoe ik een voorstelling uiteindelijk weergeef. Soms is een weergave in spiegelbeeld gewoon beter." Heb je een voorkeur voor Bergen op Zoom als onderwerp? "Ja, Bergen op Zoom is een van de mooiste ste den van Nederland." Afb. 6. Wolkenlucht, kleurets, 59 x 59 mm, Peter Franssen 2017. (Hoogstraat 12-14, detail.) Afb. 7. Zonverlicht, kleurets, 59 x 59 mm, Peter Franssen 2017. (Tussen Hoogstraat 11 en 13.) De Waterschans 2 - 2018 98

De Waterschans | 2018 | | pagina 54