in een ander licht te staan. Zijn artikel is in de kunsthistorische wereld nog niet opgemerkt, De Waterschans wordt daar kennelijk (nog!) niet gelezen. De gebruikelijke biografie van Schoeff luidt ongeveer als volgt. Johannes Schoeff is waar schijnlijk geboren in Antwerpen circa 1608. Zijn vader, Pieter Schoeff, was juwelier en kunst handelaar. In 1623 werd Johannes in het regis ter van het Antwerpse St. Lucasgilde vermeld als leerling-schilder. In 1639 bleken vader en zoon te wonen in Den Haag, op de Bierkade, naast Jan van Goyen. In datzelfde jaar trouwde Johannes met Cornelia Melaenen. In 1647 vond er in Den Haag een verkoop van schilderijen plaats die door Van Goyen en Schoeff was geor ganiseerd. In 1649 trouwde Schoeff in Den Haag voor de tweede keer, met de uit Antwerpen af komstige Anna Maillaerts. Nadat vader Pieter ondertussen was overleden, bleek Johannes in 1659 in Bergen op Zoom te wonen. In de ar chieven van onze stad werd hij in 1666 voor het laatst vermeld. Het is niet bekend waar en wan neer Johannes Schoeff is gestorven.15 Rochus vermeldt dat Johannes' tweede vrouw Anna een zus was van Catharina Maillaerts, echtgenote van de Bergse notaris Adriaen van der Creke.16 In het notarisregister van Van der Creke blijkt Schoeff in de jaren 1650 regelmatig als getuige voor te komen. De eerste keer is dat in een akte uit 1653, hij blijkt dan woonachtig te zijn "opt hoff van Stabroeck".17 Op de website van het RKD wordt vermeld dat schilderijen van Schoeff vanaf 1652 voorkomen in Antwerpse boedelinventarissen.18 Beide zaken vormen een sterke aanwijzing dat Schoeff zich kort na zijn tweede huwelijk opnieuw in het zuiden moet hebben gevestigd, vermoedelijk al in of direct vóór 1652 en kennelijk aanvankelijk in Stabroek. In 1656 werd Schoeff deken van het Bergse St. Lucasgilde, in 1657 gezworene. Hij zal dus zeker vóór 1656 al in Bergen op Zoom gewoond hebben, eerder dan tot nog toe werd aangeno men. Rochus heeft ook ontdekt dat Schoeff een boer derij in Stabroek bezat met land ter grootte van 22 gemet. Na de dood van zijn vader, Pieter Schoeff, had Johannes deze van zijn moeder als geschenk ontvangen, omdat hij zijn ouders in een periode van financiële tegenspoed had bijgestaan. De boerderij was kennelijk een be legging van zijn vader geweest; hij boerde er zelf niet, er was een pachter die het bedrijf uit baatte. In 1660 verkocht Schoeff de boerderij, om met het geld een huis in de Hoogstraat in Bergen op Zoom te kopen, dat hij overigens na Afb. 6. Hollands rivier landschap met vissers bootjes, olieverf op pa neel, Johannes Schoeff 1647, veiling Sotheby's London 11 dec 2003. De Waterschans 3 - 2018 118

De Waterschans | 2018 | | pagina 18