nog duurder geweest. In het archief van het museum kon ik echter niets vinden over een aankoop voor een dergelijk hoog bedrag. Het schilderij bleek ook niet vermeld te zijn in lijsten van aanwinsten. Ik begreep er helemaal niets van, tot ik bedacht dat het misschien een schenking was geweest die per ongeluk niet in de lijsten van aanwinsten was opgenomen. Het zou verklaren waarom er geen rekening van het schilderij te vinden was. Van schenkingen zijn er bovendien aparte lijsten, maar ook in die lijsten bleek het schilderij niet voor te komen, er was niets over te vinden. Ten einde raad besloot ik om René Bastiaanse te bellen, in 1993 was hij de directeur. Ik aar zelde, ik vroeg me af of ik hem wel met goed fatsoen kon lastig vallen over een zaak die al zo lang geleden had gespeeld, maar heb toch een kort telefoongesprek met hem gehad. Hij zei me dat hij het landschapje inderdaad met sponsor geld had gekocht, met geld van de Vrienden. De Stichting Vrienden van het Markiezenhof is de be langrijkste sponsor van het museum. Schenkin gen van de Vrienden worden door het museum nauwkeurig bijgehouden in een lijst. Ik had die lijst al eerder gezien, maar heb hem opnieuw nauwkeurig doorgenomen: ook in deze lijst kwam het schilderij niet voor. Vervolgens heb ik later navraag gedaan bij de heer Verbeem Sr. Hij vertelde me dat hij in 1993 al actief was in het bestuur van de Vrienden, maar dat hij zich van de verwerving van dit schilderij helemaal niets kon herinneren.30 Voormalig directeur René Bastiaanse moest zich vergist hebben. Hoe het werkelijk gegaan is, ontdekte ik pas heel recent en bij toeval. In een verzameling van door René Bastiaanse achtergelaten digi-tale bestandjes die ik ooit had gekopieerd, maar nooit goed had bekeken, merkte ik een brief op die hij op 17 november 1993, de dag na de vei ling, had geschreven aan burgemeester Zeven bergen.31 Uit deze brief bleek dat de verwerving net iets anders was verlopen dan René zich herinnerde. Het begin van de brief luidt als volgt: "Geachte heer Zevenbergen, Het laatste nieuws van het aanwinstenfront: Dinsdagavond is de Schaeff [sic] aangekocht door Philip Morris voor Fl. 34.000.- en dat is fors boven de richtprijs. De aankoop is geschied door Dumoulin en Jan Sanders. Deze laatste heeft Olthuys aangeraden als de geschikte man voor het verrichten van de benodigde restauratiewerkzaamheden." Dus niet de Vrienden hebben het schilderij voor het museum gekocht, maar Philip Morris, in de persoon van de heer Dumoulin. Dumoulin was Afb. 13. Landschap met laagland en heuvels, olieverf op paneel, Johannes Schoeff 1650, veiling Christies Amsterdam 10 november 2008. Afb. 14. landschap met laagland, heuvel en reizigers, veiling Hampel München 16 juni 2010. De Waterschans 3 - 2018 124

De Waterschans | 2018 | | pagina 24