destijds directielid van Philip Morris Bergen op Zoom.32 Geschiedenisleraar Jan Sanders, steunpilaar van het culturele leven in Bergen op Zoom, in het bijzonder van de Vastenavond en het museum, ging regelmatig namens het Markiezenhof naar veilingen.33 Met "Olthuys" wordt Henk Olthuysen bedoeld, schilderijen restaurator in Huijbergen, die vaak voor het Markiezenhof heeft gewerkt. Saillant detail is dat René niet over "Schoeff" spreekt, maar over "Schaeff". Uit het vervolg van de brief blijkt waarom directeur René Bastiaanse niet zelf met Dumoulin naar de veiling bij Sotheby's is gegaan: hij moest op die dag naar de Rijksdienst Beeldende Kunst om daar meubelen uit te zoe ken voor het museum.34 "Hoe komt dit nu in Bergen op Zoom?" vroeg Jeroen Giltaij zich af. Mijn reconstructie van de gebeurtenissen is als volgt. Het veilinghuis, op zoek naar potentiële bieders, heeft het museum getipt dat er een schilderij geveild zou worden dat interessant was voor Bergen op Zoom. Om het hoge bedrag op te kunnen brengen, heeft René Bastiaanse de hulp ingeroepen van een sponsor: Philip Morris. Dat was in dit speciale geval de juiste sponsor, omdat het schilderij uit een collectie kwam die door een tabakshande laar (Butot) bijeen was gebracht. Jan Sanders was bij een en ander behulpzaam. Na de aan koop op 16 november 1993 is het schilderij naar Olthuysen gegaan voor restauratie en het zal in januari of februari 1994 terug zijn gekomen naar het museum. Ondertussen was tezelf dertijd, in januari 1994, het legaat Weggeman bij het museum binnengekomen, waarin zich onder meer enkele zeventiende-eeuwse schil derijen bevonden. Dat verklaart waarom de ver werving van het schilderij van Schoeff later met dit legaat werd geassocieerd. In raadselachtige radiostilte Na de restauratie van Olthuysen is het prachtige landschapje hoogstwaarschijnlijk rechtstreeks naar de kamer van de directeur gegaan en daar ter decoratie opgehangen. Daarna is er een voor mij onbegrijpelijke radiostilte ingetreden. Er is verder niets met het schilderij gedaan, de aankoop is niet in de publiciteit gebracht en het stuk is nooit in het museum tentoongesteld, ik heb daar althans niets van kunnen terugvinden. De eerste en de enige keer dat het landschapje aan de bezoekers is gepresenteerd, was in bo vengenoemde tentoonstelling Schatten uit het depot, die ik twintig jaar later zelf heb ingericht. Ook is het stuk niet geregistreerd, althans niet direct bij binnenkomst. Kennelijk is dat pas veel olieverf op paneel, Johannes Schoeff 1643, Afb. 15. Landschap met laagland en heuvel (Riviergezicht), olieverf op paneel, Johannes Schoeff 1631, collectie Rijksmuseum. 125 De Waterschans 3 - 2018

De Waterschans | 2018 | | pagina 25